Найближча за десятиліття наднова спалахнула в сусідній галактиці

Астрономи виявили чергову наднову. Вона спалахнула в галактиці М101. Це найближча до Землі наднова за останнє десятиліття.

Наднова в галактиці Цівочне Колесо

Галактика М101 знаходиться на відстані 21 млн світлових років. На земному небі вона розташована вище «ручки ковша» Великої Ведмедиці. Як і наш Чумацький Шлях, M101 є спіральною галактикою. Завдяки характерній формі астрономи також називають її «Цівочне Колесо».

Галактика М101. Знімок Hubble. Джерело: ESA/Hubble

М101 демонструє високу активність. З початку XX століття астрономи спостерігали в ній чотири наднові. Остання з них спалахнула 2011 року. Вона утворилася внаслідок термоядерного вибуху білого карлика, який перевищив критичну межу маси. Тепер цей перелік збільшився до п’яти. 19 травня японський астролюбитель Коїчі Ітагакі виявив нову наднову в галактиці «Цівочне Колесо». Вона отримала позначення SN 2023ixf.

Найяскравіша наднова XXI століття

Знайдена наднова становить величезний інтерес для астрономів з кількох причин. По-перше, це найближча до Землі подібна подія за останнє десятиліття. По-друге, вона набагато яскравіша за попередню наднову, яка спалахнула у 2011 році. Це пояснюється тим, що SN 2023ixf утворилася внаслідок колапсу ядра гігантської зорі.

Наднова в галактиці М101. Джерело: Eliot Herman

Блиск об’єкта все ще продовжує збільшуватися. На момент реєстрації видима зоряна величина SN 2023ixf становила 14,9ᵐ. За оцінками астрономів, до кінця травня вона може збільшитися до 11ᵐ. Це означає, що наднова буде доступною для спостережень навіть із використанням відносно невеликих телескопів.

Чи становить наднова небезпеку для Землі?

Окремо зазначимо, що вибух у M101 не становить жодної небезпеки для Землі. Нагадаємо, що вона розташована на відстані 21 млн світлових років від Сонячної системи, тоді як радіус небезпечної для життя зони при подібних подіях становить близько сотні світлових років.

Знімки, що демонструють збільшення яскравості наднової в галактиці М101. Джерело:
Eliot Herman

До того ж попри те, що SN 2023ixf є найближчою за десятиліття надновою, її неможливо буде побачити неозброєним оком. Остання наднова, яку можна було спостерігати на земному небі без телескопа, спалахнула в 1987 році. При цьому вона перебувала не в Чумацькому Шляху, а в галактиці Велика Магелланова Хмара.

За матеріалами https://earthsky.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна
Як виявити діпфейки: астрономи пропонують шукати відблиск зірок в очах
Космічний корабель Starliner розгледіли у телескоп під час стикування з МКС: фото
12 світлових років від Землі: James Webb зазнімкував екзопланету біля близької зорі
Наступний удар буде останнім: мікрометеороїд пробив корпус космічного телескопа вартістю 800 млн доларів
Китайський зонд знайшов воду на Місяці
Минула неділя виявилася найспекотнішим днем в історії Землі
Як від Землі до Місяця: астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець
Зображення від українського аматора стало фото дня у NASA
«Зрізати шлях» до Венери: JUICE готується до історичного подвійного прольоту Місяця та Землі