Фото дня: «сніговик» на орбіті Сатурна

Представлене зображення не колаж, а справжній знімок, зроблений апаратом Cassini 27 липня 2010 року. На ньому зображені два крижані місяці Сатурна — Діона (вгорі) та Рея (внизу). Зовні вони дуже схожі один на одного: обидва мають крижану поверхню, всіяну великою кількістю ударних кратерів.

Діона (зверху) та Рея (знизу). Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Зрозуміло, в реальності ці супутники не стикаються. Вся справа в перспективі. У момент знімкування Діона та Рея розташовувалися стосовно апарата таким чином, що утворили в кадрі фігуру, яка нагадує гігантського сніговика. Перша з них перебувала на відстані 1,1 млн км від Cassini, друга — на відстані 1,6 млн км.

Діаметр Реї становить 1528 км, за цим показником вона посідає друге місце в системі Сатурна (після Титана). На один оберт навколо планети їй потрібно 4,5 дня. Середня густина супутника лише трохи перевищує густину води. Це свідчить про те, що загалом він складається з водяного льоду з домішкою кам’янистих порід. Раніше вважалося, що у Реї може бути власна кільцева система. Однак апарат Cassini не підтвердив це припущення.

Діаметр Діони становить 1123 км, вона робить один оберт навколо Сатурна за 2,7 дня. Існує припущення, що під її поверхнею може існувати океан. Але для його перевірки необхідно відправити до «окільцьованої планети» нову дослідницьку місію. На південному полюсі супутника можна побачити 350-кілометровий кратер Евандер. Багато в чому саме завдяки йому створюється враження, що Діона «зливається» з Реєю.

Як і практично всі великі супутники Сатурна, Діона перебуває в приливному захопленні стосовно газового гіганта. Одна з цікавих її особливостей полягає в тому, що більшість її найбільш кратерованих областей розташовані на хвостовій півкулі (тобто на стороні, протилежній тій, якою супутник рухається «вперед» по орбіті). Цим він відрізняється від більшості інших крижаних сатурніанських місяців, зокрема й Реї. На думку планетологів, феномен може пояснюватися тим, що колись Діону «розвернуло» внаслідок зіткнення з великим об’єктом.

За матеріалами http://www.esa.int