Найбільша зоря Чумацького Шляху вмирає і може перетворитись на чорну діру

Гіпергігант VY Великого Пса повільно вмирає, і дослідники уважно вивчають це явище. Астрономи з Університету Аризони розробили модель для відстеження активності червоної зорі-гіпергіганта.

VY Великого Пса
Уявлення художника червоної зорі гіпергіганта VY Великого Пса, що розташована на відстані приблизно 3009 світлових років від Землі. Фото: EurekAlert

VY Великого Пса є однією з найбільших зір у нашій галактиці Чумацький Шлях. Водночас вона є однією з найяскравіших на нашому небі. Гіпергіганти настільки великі, що в діаметрі можуть перевищувати відстань між Землею та Сонцем у 10 разів. Причому їхня густина дуже низька, у 100 тисяч разів нижче за повітря.

Останнім часом тривалість життя цих зір була предметом гарячих дискусій, особливо коли йдеться про останній етап їхнього існування. Як правило, зірки-гіганти перетворюються на наднові у видовищному вибуху наприкінці свого життя. Однак немає жодних доказів того, що це також відбувається у гіпергігантів. Деякі вчені припускають, що натомість ці зорі колапсують у чорну діру. Проте вчені не впевнені щодо того, що змушує ці світила перетворюватися на чорні діри. 

Фактичний образ VY Великого Пса
Фактичний образ VY Великого Пса

Щоб дізнатися більше, команда астрономів спостерігала за VY Великого Пса, що перебуває «всього» за 3009 світлових років від Землі. Команда представила деякі зі своїх висновків 13 червня на 240-й зустрічі Американського астрономічного товариства в Пасадені, Каліфорнія.

Нерозгадані таємниці

Використовуючи радіотелескоп Atacama Large Millimeter Array або ALMA в Чилі, команда намагалася зібрати якомога більше даних про зорю.  Вчені розглянули молекули речовини, що вириваються з гіпергіганта, а потім створили карти оксиду сірки, діоксиду сірки, оксиду кремнію, оксиду фосфору та хлориду натрію, використовуючи дані телескопа NASA Hubble.

«Досі досліджувалися лише невеликі частини цієї величезної зорі. Але ви не можете зрозуміти втрату маси та те, як ці великі світила гинуть, якщо не поглянути на весь регіон».

Команда все ще збирає велику частину своїх даних і сподівається зібрати більше, що допоможе їм краще зрозуміти життя цих масивних зір та їхню смерть.

Нагадаємо, що астрономи зазнімкували джети новонароджених зір.

За матеріалами EurekAlert

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine