Арктур — червоний гігант, один з найяскравіших у північній півкулі земного неба та у сузір’ї Волопаса. Арктур також входить до найяскравіших зір, які можна побачити із Землі. Розташований він на відстані приблизно 37 світлових років від Землі та є четвертим за яскравістю на нічному небі — його видима величина складає -0,04 й абсолютна — 0,2. Вік зорі приблизно 7,1 млрд років.
Назва «Арктур» походить від грецького «хранитель або страж ведмедя» (Artcurus), що пов’язано з його положенням поруч із хвостом сузір’я Великої Ведмедиці. Астрономи кажуть, що Арктур наприкінці свого життя перетвориться на білого карлика.
Найпростіший спосіб виявити Арктур — це простежити за вигином «ковша» Великої Ведмедиці. Простий метод запам’ятати, як знайти зорю, — це згадати відому фразу: «Ідіть по дузі до Арктура, а потім мчіться до Спіки». Остання частина цієї фрази стосується яскравої зорі Спіка, яка є подвійною.
Зірка виставки в Чикаго
Ініціатори Всесвітньої виставки в Чикаго 1933 року шукали спосіб відкрити свою експозицію, щоб вона запам’яталася відвідувачам. Попередній всесвітній ярмарок у місті проходив 40 років тому, 1893-го. Оскільки в той час вважалося, що Арктур розташований приблизно за 40 світлових років від Землі, організатори вирішили використовувати світло зорі, як частину нової експозиції та як спосіб відзначити попередню Всесвітню виставку в Чикаго.
О 21:15 за центральним часом 27 травня 1933 телескопи сфокусували світло зірки на кількох фотоелементах. Електричний струм від зоряних фотоелементів використовувався для перемикання вимикача, який активував прожектори біля виставки.
Через роки точніші виміри визначили відстань до Арктура, як 37 світлових років від Землі. Тому світло, яке використовувалося на Всесвітній виставці в Чикаго, насправді почало свою подорож на Землю 1896 року, а не 1893-го.
Сучасне розуміння Арктура
Маса Арктура всього в 1,5 раза більша за сонячну, проте його світність у 113 разів яскравіша за Сонце. Це все тому, що зоря перебуває на останніх стадіях свого життя. Арктур, який вважається червоним гігантом, перестав синтезувати водень у своєму ядрі. Астрономи вважають, що зараз він перейшов до стадії синтезування більш важких елементів, таких, як вуглець, азот та кисень.
Тому Арктур холодніший за Сонце. Більшість енергії червоного гіганта випромінюється у вигляді тепла. Фактично зоря виділяє у 215 разів більше тепла, ніж Сонце. Щойно Арктур вичерпає запаси гелію, його зовнішні шари, швидше за все, розсіються, залишивши по собі білий карлик — щільне ядро зірки.
Арктур у науковій фантастиці
Навколо Арктура не було виявлено жодних планет. Хоча наукова фантастика неодноразово порушувала це питання. Одним із перших прикладів є книга Девіда Ліндсея «Подорож до Арктура» (Methuen & Co. Ltd., 1920). Головний герой роману вирушає на Торманс, вигадану планету, що обертається навколо Арктура.
Арктур — зоря чи вигадана планета з такою самою назвою — також з’являвся в багатьох інших науково-фантастичних серіалах, включаючи серію книг Айзека Азімова «Фундація», телесеріали «Доктор Хто» та «Зоряний шлях», а також фільм «Інопланетяни». В «Автостопом по Галактиці» є відома фраза: «Хоч би як швидко рухалося тіло, душа подорожує зі швидкістю арктуранського мегаверблюда».
Дізнайтесь у нашому тесті, наскільки добре ви знаєте Сонце.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine