У журналі The Astronomical Journal була опублікована стаття, присвячена результатам вивчення зорі VY Великого Пса – червоного надгіганта, який ще кілька століть тому можна було побачити на небі неозброєним оком. З того часу блиск цієї зорі впав у 6 разів і тепер її можна спостерігати лише у телескопи.
VY Великого Пса знаходиться на відстані близько 4 тис. світлових років. Вона в 17 разів масивніша і в 1420 разів більша за Сонце. Якщо помістити це світило в центр Сонячної системи, його межа пройшла б між орбітами Юпітера і Сатурна.
Використовуючи телескоп Hubble, вчені провели комплексне дослідження VY Великого Пса. Виявилося, що світило, що помирає, оточене відносно компактними скупченнями матерії. Виходячи з відстані до нього, астрономи вирахували, що ці згустки були викинуті ним приблизно 100-200 років тому. Крім того, VY Великого Пса оточена величезною пиловою хмарою розміром близько 1,6 трлн км. Його речовина блокує світло, що випромінюється зорею, через що її яскравість помітно знижується. Щось подібне (але в набагато меншому масштабі) спостерігалося наприкінці 2019 — на початку 2020 р. з іншим червоним надгігантом Бетельгейзе, блиск якого спочатку знизився приблизно втричі, а потім знову повернувся до звичних значень.
Якщо продовжити порівняння двох надгігантів, то варто сказати, що VY Великого Пса помітно активніше, завдяки чому астрономи навіть прозвали її “Бетельгейзе на стероїдах”. Вона викидає у космічний простір приблизно у 100 разів більше речовини, причому маса деяких викидів двоє перевищує масу Юпітера. Hubble також зміг розглянути гігантські плазмові дуги, що оточують зорю. Ці структури схожі на протуберанці, тільки набагато більші та простягаються на відстані близько тисяч астрономічних одиниць. Вони є речовиною, викинуте у минулому.
Виходячи з активності та розмірів VY Великого Пса, астрономи вважають, що ця зоря фактично перебуває при смерті. Вона вже втратила більшу частину своєї початкової маси й протягом найближчих 100 тис. років повинна або перетворитися на наднову, або ж «безпосередньо» сколапсувати в чорну дірку.
За матеріалами: https://www.nasa.gov