Марс від полюса до полюса

Космічні технології Новини астрономії, астрофізики та космології

2 червня 2003 року ракета “Союз-ФГ” запустила до червоної планети місію Mars Express. Вона складалася з однойменного орбітального апарата та повертального модуля Beagle-2. І якщо останній був втрачений під час спуску, то сам Mars Express, як і раніше, в строю та продовжує вивчати планету.

На честь 15-ї річниці початку місії фахівці ESA опублікували зображення Марса від полюса до полюса, зроблене Mars Express в жовтні минулого року. Необхідно відзначити, що воно інвертоване. Північний полюс планети розташований у лівому нижньому кутку знімка, південний полюс — у правому верхньому кутку.

Світлина демонструє найцікавіші пам’ятки червоної планети. Насамперед це марсіанські супервулкани. Вони розташовані в провінції Фарсида — величезному вулканічному нагір’ї, площу якого можна порівняти з площею Африки. На ньому можна повністю побачити два з чотирьох найвищих марсіанських вулканів — Аскрийську гору (Ascraeus Mons) та гору Павича (Pavonis Mons).

Також на знімку видно частину вулкана Олімп (Olympus Mons) — одну з найвищих вершин Сонячної системи. Його висота від основи до піка становить близько 22 км. У нижній частині знімка можна побачити ще один цікавий марсіанський вулкан — гору Альба (Alba Mons). Це найбільший за площею вулкан на Марсі. Сліди вивергнутої з нього лави простежуються на відстань, як мінімум 1350 км від його піка. Загальна площа гори Альба, може бути порівняна з площею США.

Вище супервулканів можна побачити лабіринт Ночі (Noctis Labyrinthus). Це комплекс каньйонів, які перетинаються, протяжністю близько 1200 км. Він сформувався внаслідок тектонічних процесів. Лівіше лабіринту Ночі добре помітна долина Марінер (Valles Marineris). Це гігантська система каньйонів, довжиною 4500 км, шириною 200 км та глибиною до 11 км.

Також у нижній частині знімка можна побачити шматочок знаменитої північної полярної шапки планети. У південному полярному регіоні проглядається блакитний серпанок марсіанської атмосфери.

За матеріалами http://www.esa.int