Марсохід Curiosity успішно взяв пробу марсіанського ґрунту

Марсохід Curiosity оснащений буром, який дозволяє йому брати зразки порід з глибини до 7 см. За перші чотири роки своєї місії ровер взяв 15 проб марсіанського ґрунту. На жаль, у грудні 2016 року механізм подачі свердла заклинило, що унеможливило продовження буріння.

Фахівці місії витратили багато місяців, намагаючись повернути свердло до робочого стану. Декілька разів здавалося, що пошкодження вже не вдасться усунути. Але влітку 2017 року інженери все ж таки змогли розблокувати бур.

Марсохід Curiosity. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Однак це не вирішило всіх проблем. Curiosity проводив буріння наступним чином: маніпулятор з буром встановлювалися на поверхню Марсу, і для його стабілізації використовувалися два бічні упори, які входили в контакт з поверхнею, перш ніж висувалося обертальне свердло. Але внаслідок несправності один зі стабілізаторів зламався, через що бурильна установка втратила здатність надійно фіксуватися над точкою буріння.

Як наслідок, інженерам довелося розробити для Curiosity нову методику буріння. Тепер свердло вводиться в породи не своїм приводом бурильної установки, а рухом руки-маніпулятора марсохода. Грубо кажучи, Curiosity навалюється на бур своєю вагою. За допомогою датчиків фахівці заміряють зусилля, які прикладаються, щоб уникнути пошкодження бура або його застрягання в скелі.

26 лютого цього року Curiosity випробував новий метод, пробуривши тестову свердловину глибиною 1 см. Після аналізу всіх даних інженери дійшли висновку, що методика успішно працює та дозволяє ефективно відновити функцію буріння марсохода.

Як наслідок 19 травня Curiosity зробив свердловину глибиною 5 см, взявши першу за півтора року пробу марсіанської речовини. Метою марсохода стало скельне утворення, яке прозвали фахівцями місії Duluth. Воно розташоване на гряді Віри Рубін (Vera Rubin Ridge) — багатій глинистими відкладеннями формації, що є «вивернутим річищем». По суті, це донні відкладення, які залишилися від стародавньої річки. Зцементовані водою породи виявилися значно стійкішими до атмосферної ерозії, ніж колись береги, які оточували річку. Тому згодом вони стали височіти над місцевістю.

Але не слід забувати, що саме собою буріння не є самоціллю місії. Головне — вивчення зібраного матеріалу. Для цього всередині Curiosity встановлено дві лабораторії. Тому наступне завдання інженерів — переконатися в тому, що Curiosity зібрав достатню кількість речовини, а потім перевірити новий процес його доставлення всередину марсохода для аналізу.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа