Максимум сонячної активності може розпочатися на рік раніше

Група вчених опублікувала передбачення розвитку нинішнього, 25-го, циклу сонячної активності. Вони свідчать, що свого піка він досягне наприкінці 2024-го, на рік раніше, ніж вважалося досі. Але найпотужніші спалахи слід чекати вже після нього.

Максимум сонячної активності
Максимум сонячної активності. Джерело: NASA/SDO

Бурхливий 25-й цикл

Група вчених під керівництвом американських науковців Роберта Лімана та Скотта Макінтоша опублікувала новий прогноз сонячної активності на поточний цикл. Відповідно до нього максимум слід очікувати наприкінці 2024-го, а не на рік пізніше, ніж вважалося досі.

Сонячні цикли являють собою довготривалі коливання активності нашого світила, які тривають в середньому 11 років. За цей час Сонце проходить мінімуми, коли плям і спалахів на ньому практично немає, і максимуми, коли їх на поверхні зорі найбільше.

Цикли відраховують від початку спостережень у 1755 році, тож чинний є 25-м. Кілька попередніх відзначалися поступовим зниженням активності, тож 24-й був унікально тихим. І спочатку вчені очікували, що 25-й буде ще спокійнішим із піковим значенням у 115 плям на рік.

Однак з початку 2022 року він почав показувати свій норов. Спалахи ставали все сильнішими, а плями — все більшими. У лютому 2022-го чергова магнітна буря навіть скинула з орбіти кілька супутників Starlink. Тож вчені почали шукати відповідь, де вони помилилися у своїх прогнозах.

Нова модель сонячних циклів

Це питання розв’язали саме Ліман та Макінтош. Деякий час тому вони опублікували новий прогноз, як будуть розвиватися події далі, й він виявився набагато точнішим за офіційний від NASA.

У новому дослідженні вони припустили, що 25-й цикл досягне піка значно раніше, ніж передбачалося — наприкінці 2024 року, але сам він буде трохи спокійнішим за їхні власні попередні прогнози з максимальною кількістю плям у 185 на рік. Це середній результат, якщо порівнювати його з усією історією спостережень.

Науковцям вдалося розгадати цю загадку завдяки тому, що вони використали новий метод аналізу сонячної активності. Вони звернули увагу на те, що сила кожного наступного циклу в історії визначалася тим, коли магнітне поле нашого світила повністю затухало після попереднього. І ставалося це не в момент мінімуму, як досі вважалося, на рік-два пізніше.

Наприклад, перехід від 24 до 25 циклу стався не в середині 2020 року, а тільки у грудні 2021-го. Цю подію Ліман та Макінтош запропонували називати сонячним термінатором. Саме введення її, а не мінімуму, в початкові дані моделювання дозволило отримати точний прогноз.

Термінатор є частиною того, що вчені називають циклом Гейла, 22-річним періодом магнітної активності, який охоплює два 11-річних сонячних цикли. Під час нього магнітні хвилі протилежної полярності рухаються від полюсів Сонця до екватора, де вони зустрічаються та гасять одна одну. Коли ці лінії магнітного поля проходять приблизно половину свого шляху, магнітне поле Сонця змінюється, що відповідає приблизному часу сонячного максимуму.

Максимум — не завершення проблем

Цикл Гейла завершується, коли магнітне поле повертається до початкового стану після двох сонячних циклів. Термінатор, згасання магнітних хвиль на екваторі, можна відстежити в історичних записах про утворення сонячних плям як повне зникнення сонячних плям в екваторіальній області зорі.

Така зміна магнітного поля Сонця станеться в середині 2024 року, а ще за кілька місяців настане максимум активності. Тобто магнітні бурі на Землі ставатимуть все частішими та інтенсивнішими до цього часу.

Але і після того розслаблятися не варто. За прогнозами вчених, найпотужніших бур слід очікувати не тоді, коли ми наближатимемося до піка активності, а тоді, коли почнемо від нього віддалятися. Тобто напруженими будуть усі наступні п’ять років.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine