На Сонці утворилася пляма втричі більша за Землю

Усього за одну добу пляма AR3038 на поверхні Сонця збільшилася вдвічі. Зараз вона має розмір втричі більший за Землю і повернута в її бік. Поки ще вчені говорять про небезпеку спалахів середньої сили.

Найбільша сонячна пляма на цьому фото перевищує розміром Землю
Плями на Сонці 22 червня. Джерело: Courtesy of NASA/SDO

Сонячна пляма збільшилася у розмірі

Фахівці, котрі стежать за активністю Сонця, повідомили, що пляма AR3038 з 21 по 22 червня збільшилася вдвічі. Зараз вона має розмір втричі більший за нашу планету та повернута саме у бік Землі. Якщо на ній станеться спалах, то вся викинута нею речовина полетить у наш бік.

Щоправда, поки що Центр попередження про космічну погоду Національного управління з дослідження океану та атмосфери (NOAA) не попереджає про те, що магнітні поля навколо цієї плями екстремально напружені. Поки що існує небезпека спалахів тільки середньої сили.

Спалахи M-класу, навіть якщо вони будуть спрямовані прямо на Землю, ми скоріш за все не відчуємо. Максимум — у полярних областях спостерігатимуться сяйва. Але якщо AR3038 продовжить зростати, є ймовірність, що це призведе до корональних викидів маси й викличе великі проблеми зі зв’язком і може вивести з ладу супутники.

Сонячний спалах, знятий 13 червня
Довготривалий сонячний спалах, знятий 13 червня. Джерело: NASA/SDO

Активний сонячний цикл

Насправді ми не знаємо напевно, що небезпека потужних сонячних спалахів корелює із розміром плями, яка їх породила. Вчені бачили відносно невеликі ділянки темної поверхні, на яких народжувалися спалахи класу X, і гігантські, де жодного справді потужного вибуху так і не сталося. Зараз механізм взаємозв’язку цих явищ вивчає сонячний зонд Parker.

За інших умов на AR3038 взагалі не звернули б уваги. Але цієї весни вченим остаточно стало зрозуміло, що цей сонячний цикл буде активнішим, ніж передбачалося. І кілька спалахів М та Х класів, які у березні народила усього одна пляма, підтверджує цей висновок.

Тоді пляма перебувала на протилежному від нас боці Сонця, й усе, що вилетіло з неї, нас майже не зачепило. Якщо те саме повторить AR3038, то це матиме відчутний вплив. Найбільше вчених непокоїть можливість дійсно катастрофічного спалаху, схожого на той, сліди якого нещодавно знайшли в антарктичній кризі. Масштаби цього явища ми поки що не до кінця усвідомлюємо.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine