Сліди давнього сонячного спалаху знайшли у кризі

У кризі Гренландії та Антарктиди знайшли важкі ізотопи віком 9200 років. Вони є слідами незвичайного сонячного шторму, що відбувся посеред затишшя.

Сонячний спалах
Сонячний спалах. Джерело: phys.org

Важкі ізотопи у давній кризі

Крига у великих льодовиках Землі приховує свідчення подій, які сталися тисячі років тому. Пил, що літає в атмосфері впродовж року, вморожується у неї тонким шаром. Нещодавно дослідники з університету Лунду у Швеції опублікували у Nature Communications результати дослідження матеріалів з кернів Антарктиди та Гренландії.

Виявилося, що у кризі віком 9125 років присутня велика кількість важких ізотопів берилію-10 та хлору-36. Це нестабільні та рідкісні різновиди атомів широко розповсюджених елементів. Вони утворюються лише в умовах бомбардування Землі високоенергетичними частинками.

Дослідження крижаних кернів
Дослідження крижаних кернів. Джерело: Raimund Muscheler

Вчені дійшли висновку, що причиною утворення цих ізотопів став надзвичайно потужний спалах на Сонці. Здавалося б, нічого дивного у цьому немає, адже дослідники давно знають, що наша зоря здатна породити викиди заряджених частинок значно сильніші за ті, що ми фіксували впродовж XX-XXI століть. Але ця електромагнітна буря відбулася в період найменшої активності світила.

Наскільки передбачувані сонячні спалахи?

Активність Сонця змінюється періодично. І ці цикли мають постійну тривалість. У них є мінімуми та максимуми. У момент, коли відбувся грандіозний спалах, сліди якого знайшли у кризі, мав бути саме період найменшої активності нашого світила. Вважається, що в цей час ризик виникнення потужної електромагнітної бурі є мінімальним. І нове відкриття примушує нас засумніватися у своїх знаннях.

Люди вже звикли, що можуть передбачати «сонячну погоду». Від цього вміння залежить стабільність цивілізації. Увесь наш захист від катастрофічних спалахів базується на тому, що ми знаємо, які роки є безпечнішими за інші. Але нове дослідження свідчить, що катастрофічний сонячний шторм може виникнути кожного року.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine