Вибух астероїда назвали причиною загибелі прототипу біблійного Содому

У нещодавньому випуску журналу Nature була опублікована стаття, присвячена результатам розкопок міста Таль-ель-Хаммам. Воно розташовувалося на височині у південній частині долини річки Йордан і в часи бронзової ери було найбільшим поселенням регіону. Однак у середині II тисячоліття до н.е. це місто разом із низкою сусідніх поселень, що знаходилися в районі Мертвого моря, було покинуте на кілька століть.

Розташування міста Таль-ель-Хаммам. Джерело: Ted Bunch et al

Намагаючись знайти причини загибелі міста, американські археологи провели розкопки Таль-ель-Хаммама. Вони зосередилися на шарах, що належать до періоду 1800-1550 років до н.е. Дослідники натрапили на дещо цікаве. Крім звичайних знахідок, які асоціювалися з древніми містами, зруйнованими війнами та землетрусами, вони виявили черепки кераміки з оплавленими зовнішніми поверхнями, глинобитну цеглу і частково розплавлений будівельний матеріал. Були знайдені обвуглені шматки дерев’яних балок, зерно та кістки, а також вапнякові камені, обпалені до стану крейди. Все це — ознаки впливу температур понад 2000°C, які не могла створити цивілізація бронзового віку.

Крім цього, на кам’яних фундаментах тої епохи практично не залишилося надбудов із сирцевої цегли. Всі стіни були знесені, зокрема й будова масивного палацового комплексу, яка, ймовірно, сягала висоти 11-15 м.

Повітряний вибух великого метеорита в уяві художника. Джерело: Scientific American

Досліживши зібрані дані, вчені дійшли висновку, що єдиний правдивий сценарій цих руйнувань — повітряний вибух астероїда, подібний за потужністю до Тунгуської події (22 мегатонни у тротиловому еквіваленті). Це може пояснити загибель міста, а також аномально високий вміст солі у зразках тієї епохи, що узгоджується з вибухом поблизу річки Йордан або Мертвого моря. Засолення території призвело до того, що люди покинули її на 300-600 років.

Насамкінець варто зазначити, що й раніше багато дослідників вважали, що Таль-ель-Хаммам був прототипом біблійного міста Содом. Якщо теорія повітряного вибуху підтвердиться, це зможе пояснити причину виникнення легенди, описаної у Старому Завіті

За матеріалами https://www.nature.com