Любитель створив робочу копію Falcon 9 із вертикальною посадкою, а Starlink пережили шквал із уламків збитого росією супутника: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Земля почала рекордно прискорюватися, космічний корабель Orion готовий відправитися до Місяця, а ми розповідаємо про те, як знищити супутник на орбіті.

«Космос всередині нас. Ми зроблені з зірок. Ми — спосіб пізнання самого Всесвіту»

Карл Саган.

Ентузіаст створив робочу копію ракети SpaceX Falcon 9

Ракетник-саморобник Джо Барнард реалізував свою давню мрію — створив модель, яка самостійно сідає вертикально для подальшого багаторазового використання. Після семи років ретельних спроб і помилок ентузіаст нарешті зміг зібрати невелику копію славетної ракети Falcon 9 компанії SpaceX, що успішно здійснила зліт і посадку.

Orion визнали готовим до польоту на Місяць

Фахівці Космічного центру ім. Кеннеді визнали готовим до запуску космічний корабель Orion. Його буде запущено в рамках місії Artemis I, реалізація якої запланована на кінець серпня. Разом із ним до космосу вирушить флотилія з десяти кубсатів, призначених для виконання різних завдань — від моніторингу космічної погоди до вивчення близькоземних астероїдів.

Перший супутник SunRISE зійшов з конвеєра

NASA завершила будівництво першого з шести супутників місії SunRISE. Проєкт SunRISE передбачає створення величезного віртуального радіотелескопа, призначеного для моніторингу небезпечних явищ космічної погоди. Сузір’я складатиметься з шести невеликих апаратів, створених на основі платформи CubeSat (6U). Їх виведуть на геосинхронну орбіту на висоті 36 тис. км від поверхні Землі та розгорнуть у шестикутник із дистанцією у 10 км між сусідніми супутниками.

Starlink пережили шквал зближень з уламками збитого росією супутника

Нещодавно запущена група супутників Starlink пережила цілий шквал небезпечних зближень із уламками супутника «Космос-1408». Він був знищений під час торішнього випробування російської протисупутникової зброї. За даними компанії COMSPOC, що займається відстеженням загроз у навколоземному просторі, на навколоземних орбітах уже відбулося кілька «шквалів» зближень, коли фрагменти цього супутника проходили в небезпечній близькості (на відстані менше 10 км) від діючих космічних апаратів.

James Webb виявив перший коричневий карлик

Завдяки космічному телескопу James Webb (JWST) міжнародна група астрономів виявила раніше невідомий холодний коричневий карлик. Об’єкт розташований від нас на відстані від 1850 до 2350 світлових років у напрямку, перпендикулярному площині Чумацького Шляху. Швидше за все, він є частиною галактичного гало. Маса карлика у 31 раз перевищує масу Юпітера, а його вік оцінюється у 5 млрд років. 

Фото недели

Знищені літаки на Сакському аеродромі. Джерело: SCANPIX/Planet Labs PBC via AP

Компанія Planet Labs опублікувала перші знімки, що демонструють наслідки вибухів на військовому аеродромі Саки поблизу населеного пункту Новофедорівка. На фотографіях видно згорілі російські літаки й іншу знищену техніку окупантів.

Цікава цифра  — 1,59 мілісекунди

Вчені зафіксували найкоротший день в історії нашої планети з моменту винаходу атомного годинника. Згідно з даними Міжнародної служби обертання Землі та систем відліку, 29 червня 2022 року один оберт нашої планети навколо осі тривав на 1,59 мілісекунди менше звичайного 24-годинного дня. Попередній рекорд був зареєстрований 19 липня 2020 року, коли доба скоротилася на 1,47 мілісекунди.

Що почитати на вихідних

Сьогодні військове протистояння у космосі інтенсивно набирає обертів. Застосування супутників дає державам переваги як безпосередньо на полі бою, так і у стратегічному плані. Тому за останні кілька десятиліть вчені доклали багато зусиль для розробки супутникової зброї. Сюди входять ракети, засоби радіоелектронної боротьби, хакерство й навіть космічні буксири.

Рекомендуємо прочитати статтю «Технології супутникової війни, або Як знищити об’єкт на орбіті». В ній ми розповідаємо про протисупутникову зброю, яка фізично усуває сателіт, і розкриваємо її переваги та недоліки. 

Читайте в попередньому дайджесті: Південна Корея запустила першу міжпланетну місію, а атмосфера Землі «закипіла» після виверження підводного вулкану: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine