James Webb виявив перший коричневий карлик

Завдяки космічному телескопу James Webb (JWST) міжнародна група астрономів виявила невідомий холодний коричневий карлик. Його маса перевищує масу Юпітера у 31 раз.

Що таке коричневий карлик

Коричневі карлики — це об’єкти, маси яких лежать у діапазоні від 13 до 80 мас Юпітера. Вони займають проміжне положення між планетами-гігантами та зорями. З одного боку, їхньої маси недостатньо для того, щоб у їхніх надрах «запустилися» постійні реакції термоядерного синтезу на основі атомів водню (через це вони отримали назву «зорі, що не вдалися»). З іншого, на відміну від планет, усередині коричневих карликів все ж таки можуть відбуватися деякі реакції за участю ядер дейтерію та літію. Але, за астрономічними мірками, вони тривають недовго, після чого коричневі карлики поступово охолоджуються.

Коричневий карлик в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Перший коричневий карлик, знайдений James Webb

Знайдений JWST коричневий карлик був виявлений під час роботи у проєкті Through the Looking GLASS, спрямованому на вивчення галактичного скупчення Abell 2744. Він отримав позначення GLASS-JWST-BD1.

Коричневий карлик GLASS-JWST-BD1 (фото: JWST). Джерело: Nonino et al., 2022

GLASS-JWST-BD1 розташований на відстані від 1850 до 2350 світлових років від Землі у напрямку, перпендикулярному площині Чумацького Шляху. Швидше за все, він є частиною галактичного гало. Маса об’єкта у 31 раз перевищує масу Юпітера, а вік оцінюється у 5 млрд років.

За даними JWST, ефективна температура поверхні GLASS-JWST-BD1 складає лише 330°C. Таким чином, він належить до досить рідкісного спектрального класу T. Хоча на сьогодні виявлено безліч коричневих карликів, Т-карлики відносно рідкісні. Наразі ідентифіковано лише близько 400 таких об’єктів.

За словами дослідників, у майбутньому вони мають намір провести додаткові спостереження, щоб підтвердити належність GLASS-JWST-BD1 до T-класу. Але, у будь-якому разі, відкриття наочно демонструє здатність JWST досліджувати віддалені маломасивні зоряні та субзоряні об’єкти.

Ви також можете почитати про те, як James Webb зазнімкував найдальшу зорю у Всесвіті.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine