Лебедина пісня космоплана: SpaceShipTwo здійснив свій останній комерційний політ

Космоплан VSS Unity (SpaceShipTwo), що належить компанії Virgin Galactic, здійснив свій останній комерційний рейс. Він відправив у суборбітальний політ дослідника та трьох приватних астронавтів.

Останній політ SpaceShipTwo

Політ VSS Unity відбувся 8 червня. Прикріплений до літака-носія VMS Eve космоплан, здійснив зліт з території космопорту Америка. Після досягнення потрібної висоти VSS Unity відокремився, після чого активував його ракетний двигун і здійснив зліт по суборбітальній траєкторії. Космоплан зумів досягти висоти в 87,5 км. Це нижче за лінію Кармана, яку вважають загальноприйнятою межею космосу, але вище за позначку в 50 миль (80,45), прийнятої за межу космосу американськими ВПС.

Знімок пасажирського салону VSS Unity, зроблений під час його фінального польоту. Джерело: Virgin Galactic

На борту VSS Unity перебувало шестеро осіб: командир Нікола Печіле, пілот Джаміль Джанджуа та чотири пасажири. Одним із них був турецький астронавт-дослідник Тува Атасевер, чий рейс був організований через компанію Axiom Space. Під час польоту він провів низку медичних експериментів.

Трьома іншими пасажирами були інженер SpaceX Енді Садхвані, головний нью-йоркський забудовник і приватний пілот Ірвінг Пергамент та італійський інвестиційний менеджер Джорджіо Маненті. На борту космоплана також перебували наукові інструменти, надані в межах програми NASA Flight Opportunities.

Космоплан наступного покоління

Минула місія стала сьомим і останнім комерційним польотом для VSS Unity. Ще торік власник Virgin Galactic, Річард Бренсон повідомив про рішення припинити експлуатацію SpaceShipTwo, що дасть змогу компанії заощадити близько 1 млрд доларів.

Космоплан VSS Unity. Джерело: Virgin Galactic

Ці гроші будуть вкладені в космоплан нового покоління Delta. За словами керівництва компанії, апарати класу Delta зможуть літати тричі на тиждень, перевозити до шести пасажирів замість чотирьох у Unity, і будуть дешевшими в експлуатації.

Очікується, що наприкінці цього, на початку наступного року компоненти для перших двох апаратів класу Delta будуть доставлені на підприємство Virgin Galactic в Аризоні, де буде проведено збирання та наземні тести. Льотні випробування нових космопланів мають розпочатися наприкінці 2025 року, комерційна експлуатація — у 2026 році.

За матеріалами Spacenews