11 вересня в Арктиці спостерігалася мінімальна кількість льоду

Супутники NASA у першій половині вересня зафіксували в Арктиці мінімальну кількість криги. Її там майже стільки ж, як і при історичному мінімумі, який спостерігався 2012 року. Тим часом в Антарктиці зима також видалася не надто холодною.

Мінімум криги в Арктиці
Мінімум криги в Арктиці. Джерело: phys.org

Мінімум криги в Арктиці

NASA та Національний центр даних по снігу та льоду використали супутникові дані, щоб оцінити, наскільки сильно цього літа у Північному льодовитому океані розтанула крига. Зазвичай максимальна площа відкритої води в Арктиці спостерігається на самому початку осені, й цей рік не став винятком.

Мінімальна кількість льоду в Арктиці спостерігалася 11 вересня. В цей день він вкривав 4,28 млн км2. Це — не рекорд, а лише сьомий за мінімальністю показник. Однак мінімум, який спостерігався 2012 року і складав 3,39 млн км2 не сказати, що відрізняється дуже сильно.

Від середнього показника за 1980–2001 роки, який беруть за базу для порівняння, це менше на 1,94 млн км2. Приблизно таку ж площу займає Аляска. Супутники стежать за кригою на полюсах ось уже 46 років, і їхні свідчення однозначні: хоча кількість льоду коливається з року в рік, загалом вона зменшується.

Також супутники змогли оцінити товщину криги в Північному океані на максимальній відстані від усіх континентів. Виявилося, що вона складає 1,3 м. Може здатися, що це чимало, однак у 1980 році цей показник складав 2,7 м.

Зима в Антарктиці

А поки в Арктиці спостерігається мінімальна кількість криги за рік, на іншому полюсі, навколо Антарктиди, її має бути найбільше. Адже там підходить до завершення зима. Щоправда, і там моря замерзли не настільки сильно, як того можна було очікувати.

Максимальна площа морської криги навколо Антарктиди цього року складала 16,96 млн км2. Для порівняння, середній максимальний показник у 1981–2010 роках становив 18,71 млн км2. При цьому варто зазначити, що, попри всі танення льодовиків, площа морської криги навколо Антарктиди до 2014 року зростала. А тепер там спостерігається та сама тенденція, що і в Арктиці.

І вся ця ситуація неабияк непокоїть науковців. Річ у тім, що між площею, вільною від криги, й швидкістю танення існує позитивний зворотний зв’язок. Простіше кажучи, чим менше криги, тим менше сонячної енергії не відбивається, а поглинається. Як наслідок, останні стадії руйнування крижаних щитів можуть настати дуже швидко.

За матеріалами phys.org

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю