Кінець космічного туризму: Virgin Galactic припинить польоти космоплана VSS Unity

Компанія Virgin Galactic скоротить частоту польотів свого суборбітального корабля VSS Unity (SpaceShipTwo) і повністю припинить їх до середини 2024 року. Про це йдеться в нещодавній заяві її керівництва.

Статистика польотів VSS Unity

Космоплан VSS Unity призначений для організації суборбітальних комерційних рейсів до межі атмосфери. Він здійснює зліт у зв’язці з літаком-носієм White Knight Two. Після досягнення потрібної висоти, космоплан скидається, після чого здійснює набір висоти за допомогою ракетних двигунів. VSS Unity розрахований на перевезення шести осіб (двох пілотів, інструктора і трьох пасажирів) і здатний досягти позначки 85–90 км, забезпечуючи кілька хвилин перебування в умовах невагомості.

Космоплан VSS Unity на підвісці літака-носія VMS Eve. Джерело: Virgin Galactic

Комерційна експлуатація VSS Unity почалася влітку 2023 року. На даний момент космоплан встиг здійснити п’ять рейсів. Останній відбувся 2 листопада, одним із його учасників став керівник місії New Horizons Алан Стерн.

Шостий комерційний політ Virgin Galactic заплановано на січень, сьомий — на другий квартал 2024 року. Восьмий політ може відбутися приблизно в середині наступного року, проте Virgin Galactic ще не вирішила, чи буде вона його виконувати. Але навіть якщо цей політ і відбудеться він, найімовірніше, стане останнім для VSS Unity.

Пауза в туристичних польотах

Причина, з якої Virgin Galactic фактично вирішила припинити польоти VSS Unity, полягає в її намірі зосередити всі ресурси на створенні космоплана наступного покоління Delta. За словами керівництва компанії, апарати класу Delta зможуть літати двічі на тиждень, на відміну від щомісячних польотів Unity. При цьому, вони здатні перевозити до шести пасажирів проти чотирьох у Unity, що в теорії зможе приносити компанії в 12 разів більше доходу на місяць.

VSS Unity (SpaceShipTwo) під час польоту. Джерело: Virgin Galactic

7 листопада Virgin Galactic повідомила про майбутнє звільнення персоналу та скорочення інших витрат, щоб сконцентрувати ресурси на Delta. Загалом компанія звільнить 185 осіб, що становить близько 18% її нинішнього штату. У заяві не йдеться про майбутнє VSS Unity. Але виконавчий директор компанії Майкл Колглазьє під час розмови заявив, що за п’ять комерційних польотів фахівці вже дізналися все необхідне. Також він зазначив, що вартість експлуатації космоплана перевищує дохід, який він приносить.

Під час останніх місій VSS Unity Virgin Galactic планує зосередитися на більш «прибуткових» напрямках. До них належать наукові дослідження, які приносять більше грошей з розрахунку на одне місце, ніж туристи. Деякі місця також можуть бути продані людям, готовим заплатити преміальну ціну в 1 млн доларів (зараз ціна квитка становить 450 тисяч доларів). Що стосується нових космопланів класу Delta, то компанія планує почати їхні тестові польоти у 2025 році та розпочати комерційну експлуатацію у 2026 році.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine