Європейська космічна агенція (ESA) готує космічний апарат розміром із пральну машину до короткочасної, але сміливої місії. Супутник незабаром після запуску почне падати, фіксуючи своє драматичне входження в атмосферу Землі.
Цей проєкт, названий DRACO (Container for Evaluation of Destructive Reentry in Atmosphere), покликаний зібрати дані під час входження супутника в атмосферу і його руйнування. Сам апарат, вагою близько 200 кг, не має двигуна чи систем навігації. Проте він оснащений спеціальною капсулою, здатною витримати вплив високих температур та передати дані під час розпаду супутника.
Запуск DRACO запланований на 2027 рік. Місія спрямована на те, щоб вдосконалити можливості повернення космічних апаратів та зменшити кількість космічного сміття на орбіті Землі.
«Знання про повернення в атмосферу є важливими для розробки методів ліквідації космічного сміття. Нам потрібні точніші дані про те, як супутники згорають в атмосфері, і ми прагнемо перевірити наші моделі входження», — зазначив Хольгер Краг, керівник відділу космічної безпеки ESA.
Щоб зібрати необхідну інформацію, ESA розробляє спеціальний супутник із капсулою, здатною протистояти руйнуванню. Капсула має витримати вхід в атмосферу і забезпечити захист комп’ютерної системи та сенсорів.
«DRACO буде обладнаний сенсорами та камерами, які фіксуватимуть та зберігатимуть дані під час згоряння супутника, доки це можливо», — заявив Стейн Лемменс, керівник проєкту.
Місія DRACO триватиме близько 12 годин, під час яких супутник підніметься на висоту 1000 км, а потім увійде в атмосферу над океаном. Чотири камери та 200 сенсорів зафіксують процес руйнування апарата. Після цього капсула з даними розгорне парашут і за останні 20 хвилин передасть зібрану інформацію на геостаціонарний супутник перед падінням у воду, що остаточно його знищить.
Ця коротка, але важлива місія надасть цінні дані для запобігання накопиченню космічного сміття на навколоземній орбіті.
Раніше ми пояснювали, чи впаде на вас супутник.
За матеріалами ESA