ESA оприлюднило драматичні кадри згоряння супутника Aeolus в атмосфері

Недавно Європейське космічне агентство (ESA) оприлюднило світлини, які показують драматичний момент, коли супутник Aeolus палає, занурюючись у щільні шари атмосфери Землі на швидкості 27 000 км/год. Ця подія відкрила новий розділ у космічних дослідженнях та дозволила вивчити аспекти контрольованого входження в атмосферу.

Aeolus
Супутник Aeolus згоряє під час падіння над Антарктидою. Відео: ESA

Aeolus запустили у космос 2018 року. Він був першим супутником з потужною лазерною технологією, яка дозволила спостерігати за глобальним кліматом на Землі. Протягом своєї 5-річної місії сателіт вніс вагомий внесок у покращення прогнозів погоди та кліматичних моделей. Проте в липні цього року супутник Aeolus відправився у відставку, перетворившись на космічне сміття.

Спираючись на дані NASA, ми можемо зрозуміти, що супутники після виходу з експлуатації зазвичай сходять з орбіти, занурюються в земну атмосферу та згоряють, що є загальною практикою у космосі. І це саме те, що сталося з Aeolus, але з певними новаторськими елементами.

Ілюстрація із зображенням космічного апарату Aeolus
Ілюстрація із зображенням космічного апарата Aeolus, що здійснює вогняне падіння над Антарктидою. Джерело: NASA/John Sonntag/Robert Lea

ESA використало «смерть» місії Aeolus як можливість для випробування контрольованого входження в атмосферу — маневру, який допоміг зменшити ризик неконтрольованого падіння супутника та його об’єктів. Цей маневр включав серію гальмувань, під час яких супутник поступово наближався до Землі, але залишався на орбіті, що дозволило точно визначити місце входження супутника в атмосферу. Все це сприяло тому, що уламки апарата згорали над безлюдними областями, а не падали в населених районах.

За розрахунками, Aeolus мав повністю згоріти над Антарктидою. У результаті падіння згоріло 80% супутника і лише 20% пережило входження в атмосферу.

Керований спосіб знищення супутників

Ця операція навчила нас, як здійснювати керований спосіб знищення супутників, що виходять із ладу, і таким чином зменшувати ризик зіткнення з іншими об’єктами на орбіті. У світі, де кількість активних супутників на орбіті стрімко зростає (за даними на 2022 рік було понад 6000 активних сателітів), контрольоване знищення стає дедалі важливішим завданням.

Спільно із цим, наша планета стає більш вразливою до небезпек, пов’язаних із космічним сміттям, оскільки ризик зіткнення об’єктів на орбіті зростає разом із кількістю супутників. Хоча космічне сміття поки не завдає серйозної шкоди, це потенційно небезпечна проблема. Зараз робиться все можливе для зменшення ризику зіткнення та забезпечення безпеки космічних місій.

У світлі цих факторів, ESA зазначає важливість підвищення безпеки космічних місій та створення ефективних методів видалення супутників, що виходять із ладу.

Раніше ми повідомляли про те, як Aeolus свого часу ухилився від апарата Starlink.

За матеріалами sciencealert.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine