Вчені розповіли про нові знахідки місії OSIRIS-REx

20 жовтня автоматичний апарат OSIRIS-REx зробить першу спробу взяти зразок речовини з поверхні астероїда Бенну (101955 Bennu). Напередодні цієї події в журналах Science and Science Advances були опубліковані шість статей про нові відкриття місії.

Спектральна карта поверхні Бенну. Джерело: NASA/GSFC/Arizona University

Аналіз інформації, переданої OSIRIS-REx, показав, що вуглецевовмісний органічний матеріал дуже поширений на поверхні астероїда. Серед іншого, він знайдений на ділянці Nightingale («Соловей»), звідки апарат спробує взяти зразок речовини. Також у цьому районі виявлено наявність гідратованих мінералів.

Наступною цікавою знахідкою були яскраві прожилки в деяких валунах. Вчені вважають, що вони складаються з карбонатних порід. Довжина найбільших продилок сягає декількох метрів. Вони також були знайдені біля ділянки Nightingale.

На Землі карбонати часто відкладаються з гідротермальних систем, що містять як воду, так і діоксид вуглецю (вуглекислий газ). Їх присутність може свідчити про те, що у «астероїда-батька» Бенну була своя розгалужена система гейзерів і гарячих підземних вод, які активно взаємодіяли з навколишніми породами. Хоча це тіло було давно зруйноване космічним зіткненням, у збережених уламках все ще можна знайти сліди древніх процесів.

Ще одне відкриття пов’язане з віком кратера, всередині якого знаходиться Nightingale. Проаналізувавши зображення поверхні Бенну в різних спектральних діапазонах, учені дійшли висновку, що це ударне утворення має відносно невеликий вік і є частиною скупчення молодих кратерів. Отже, речовина, що вивільнилася в результаті удару, лише нещодавно почала піддаватися впливу факторів відкритого космічного простору. Таким чином, OSIRIS-REx має непогані шанси доправити на Землю «свіжі» та майже недоторкані зразки матеріалу з глибини астероїду.

Ділянка Nightingale на поверхні астероїда Бенну. Джерело: NASA/GSFC/Arizona University

Інші цікаві знахідки включають у себе тонкі хребти між полюсами Бенну, асиметрію у формі півкуль малого тіла, а також наявність величезних порожнин під його поверхнею. Останні були ідентифіковані завдяки періодичним викидам частинок з астероїда.

Викинуті частинки були використані як своєрідний гравітаційний детектор. Відстежуючи їхні траєкторії та порівнюючи їх із даними про відхилення в орбітальному русі самого OSIRIS-REx, команда супроводу місії змогла створити гравітаційну карту астероїда. Виявилося, що всередині нього є «кишені» з більшою і меншою густиною речовини. Вчені образно порівняли це з наявністю порожнечі в центрі Бенну розміром з пару футбольних полів. Крім того, екваторіальна опуклість малого тіла має нижчу густину, ніж вважалося раніше. Це дозволяє припустити, що його обертання поступово викидає матеріал опуклості в навколишній простір.

За матеріалами: https://www.nasa.gov