Китайський марсохід знайшов прихований під поверхнею кратер

Китайський ровер «Чжужун» не рухається вже багато місяців, хоча вчені продовжують робити завдяки йому відкриття. Нещодавно вони знайшли під поверхнею Червоної планети кратери, засипані піском.

«Чжужун»
«Чжужун». Джерело: China News Service

«Чжужун» на Марсі

Китайський марсохід «Чжужун» прибув на поверхню Червоної планети 2020 року. У травні 2022-го він увійшов у безпечний режим в очікуванні зими, яка мала настати у північній півкулі. Вийти з нього він мав у грудні, однак влада Китаю про це так і не повідомила.

Очевидно, що марсохід мовчить, але китайські вчені не дають жодних коментарів з цього приводу. Недавно Mars Reconnaissance Orbiter зробив знімок «Чжужуна», який показав, що ровер не рухався відтоді, як «заснув».

Що з ним відбувається, невідомо, але китайці продовжують публікувати наукові відкриття, здійснені цим роботом. Нещодавно вийшла робота, у якій описана структура шарів ґрунту на місці посадки марсохода. Вона містить цікаве відкриття.

Приховані кратери

«Чжужун» оснащений георадаром, здатним працювати у двох діапазонах частот. Перший із них дозволяє зазирати на глибину до 4,5 м, а другий — на 80. Зазвичай ця здатність використовується для пошуку води під поверхнею.

Цього разу він знайшов скелі, але дуже вже цікаві. Глибоко під поверхнею Червоної планети ховалися ударні кратери та ще якісь похилі структури. Це відкриття неабияк спантеличило вчених, хоча у ньому не було нічого неймовірного.

Річ у тім, що досі дослідники мали справу із сипким ґрунтом тільки на Місяці. Він був подрібнений ударами мікрометеоритів і тому залягає рівненькими шарами невеликої глибини. А тут виявилося, що на Марсі товща піску може бути настільки великою, що під нею ховаються стародавні кратери.

Причиною цього, звичайно ж, є атмосфера планети. Якою б тонкою вона не була, але все ж надійно захищає поверхню від мікрометеоритів. Зате там є вітер і колись текла вода, що означає наявність ерозії.

Але кратер, який відкрив «Чжужун», був засипаний невдовзі після того, як утворився. І шари піску вберегли його від ерозії. Тож тепер такі місця є своєрідним вікном у геологічне минуле планети.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine