Китайський марсохід знайшов сліди повені на Марсі

Аналіз даних, зібраних китайським марсоходом «Чжужун», дозволив виявити кілька шарів матеріалу, які розташовані під поверхнею рівнини Утопія. На думку вчених, вони залишилися після повеней, що відбувалися в цьому регіоні мільярди років тому.

Карта рівнини Утопія з нанесеним шляхом марсохода «Чжужун». Джерело: Nature (2022). DOI: 10.1038/s41586-022-05147-5

Ровер «Чжужун» здійснив посадку на Червону планету у травні 2021 року. З того часу він проїхав понад 1100 метрів рівниною Утопія, вивчаючи навколишню місцевість і ґрунт. Наукове оснащення марсохода включає радар, що дозволяє картографувати шари, які лежать на глибині від 3 до 10 метрів. У «Чжужуна» також є пристрій, який може посилати низькочастотні радіохвилі на глибину до 100 метрів (правда його роздільна здатність набагато нижча, ніж у радара).

Під час вивчення зібраних цими пристроями даних, група дослідників з Китайської академії наук виявила щонайменше два шари матеріалу, розташованих під поверхнею рівнини Утопія. Перший знаходиться на глибині від 10 до 30 метрів, другий — на глибині від 30 до 80 метрів.

За словами дослідників, це сліди двох потужних повеней. Перша сталася приблизно 3 млрд років тому. Принесені нею дрібні камені осіли на більші, що й сформувало глибший шар. Другий шар сформувався аналогічним чином 1,6 млрд років тому.

Варто зазначити, що для утворення подібних верств знадобилися б досить потужні повені, здатні нести велике каміння. Попередні дослідження показали, що у цей час на Марсі спостерігалася підвищена льодовикова активність. Вчені також звертають увагу на те, що вони не знайшли жодних свідчень вулканічної активності у відповідну епоху, яка могла б призвести до створення будь-якого шару.

Раніше ми розповідали про створену ESA карту, на якій зазначено положення покладів мінералів на Марсі, які мають водне походження.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine