Тайконавти провели небезпечний експеримент на орбіті

Два тайконавти на борту китайської космічної станції «Тяньгун» здійснили експеримент, який, здавалося, є абсолютно безглуздим. Вони запалили свічку сірником під час прямого ефіру. На Землі запалювання сірника є простим завданням, але на борту космічної станції ця процедура набагато складніша та несе у собі серйозні ризики. Будь-який відкритий вогонь на борту космічної станції є забороненим, тому цей експеримент був вкрай небезпечним.

Небезпечні ігри з вогнем

Спроба астронавтів запалити свічку в космосі була цікавим експериментом, який мав на меті допомогти дослідникам краще зрозуміти, як вогонь поводиться в умовах мікрогравітації. На Землі, коли ми запалюємо свічку, гаряче повітря підіймається вгору, утворюючи характерну форму полум’я. Проте у космосі цей процес відбувається інакше — полум’я розсіюється вусібіч, утворюючи своєрідну сферу.

Китайське космічне агентство запевнило, що тайконавти здатні загасити пожежу в разі надзвичайної ситуації, але ризик все одно залишався дуже високим. На борту всіх космічних станцій діють дуже суворі правила, які створені для забезпечення безпеки екіпажу та обладнання.

NASA, зі свого боку, вже кілька років здійснює дослідження щодо поведінки вогню в космічних умовах. Експерименти з пожежною безпекою, які проводить NASA (SAFFIRE), передбачають контрольовані пожежі на борту вантажного космічного корабля Cygnus, які проводяться перед його знищенням в атмосфері Землі. На борту космічних кораблів імітуються ситуації, які можуть виникнути, якщо астронавтам доведеться зіткнутись із пожежею під час місії.

Аварійні ситуації в історії космонавтики

Історія також пам’ятає інциденти, пов’язані з пожежами у космосі. У 1997 році шість членів екіпажу на борту російської космічної станції «Мир» стали свідками пожежі, що спалахнула в системі вироблення кисню. Вогонь був яскравим і швидко поширювався, заповнюючи станцію їдким димом та чадним газом. Завдяки дієвій реакції екіпажу пожежу вдалося локалізувати й загасити, що запобігло незворотним пошкодженням станції.

З того часу було проведено багато досліджень, щоб зрозуміти, які чинники можуть спричинити пожежу в космосі. На Міжнародній космічній станції були вдосконалені системи безпеки, включаючи систему генерації кисню, яка має дублювальні елементи та високоефективну систему виявлення та локалізації пожеж.

Ароматичні свічки у космосі

Після того, як тайконавти виконали свій небезпечний експеримент, є всі підстави вважати, що китайське космічне агентство також надало особливу увагу системам безпеки на борту «Тяньгун». Це робить подорож у космос ще безпечнішою для людей.

Крім того, такий експеримент зі свічкою може мати додаткові переваги. У космосі накопичуються неприємні запахи через обмежений простір, і свічки можуть створювати приємний аромат, маскуючи ці запахи та поліпшуючи комфорт на борту космічної станції. Такі експерименти продовжують допомагати людству краще розуміти, як адаптуватися до життя у холодному та ворожому космосі.

Раніше ми повідомляли про те, що Китай хоче отримати на космічній станції рослини-мутанти.

За матеріалами Space.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine