Китай придумав, як вирішити проблему зі зв’язком у гіперзвукових апаратах, а вчені побачили, як може загинути Земля: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: астрономи спостерігали наймасштабніший спалах в історії у подвійній зірковій системі; європейці створюють ядерну ракету для дослідження космосу, а ми розповідаємо про те, наскільки реальні планети з «Зоряних воєн», і про жіночі образи цієї саги.

«Нічого немає, крім атомів і порожнього простору; решта — думка».

― Демокріт

Якою буде місячна база проєкту Artemis

Кінцевою метою місії Artemis метою є спорудження на поверхні природного супутника нашої планети постійного поселення. Цей проєкт потребуватиме не лише застосування сучасних технологій, але й розробок, які до цього ще ніхто не використовував. Знадобляться генератори електроенергії, транспортні засоби та середовища проживання.

Технології зв’язку й енергетика — на орбіті планують розмістити пару супутників для того, щоб на Землі можна було в режимі реального часу контролювати всі етапи будівництва. Енергію ж отримуватимуть від вертикальних 18-метрових сонячних батарей, оскільки на південному полюсі Місяця, де планується будівництво бази, є водяний лід, а Сонце постійно висить досить низько над горизонтом.

Транспортні засоби — повинні мати автономний режим, тобто вміти рухатися без астронавтів. Крім того, їм доведеться витримувати умови суворої місячної ночі, коли протягом двох тижнів температура опускається нижче -170°C.

Будівельні технології — NASA уклала угоду вартістю 57,2 млн доларів із техаською компанією Icon, яка спеціалізується на будівельному 3D-друці. Вона має розробити технології, необхідні для будівництва на Місяці доріг, посадкових смуг і, зрештою, житла, використовуючи для цього місячний ґрунт.

Китайський стартап забезпечить гіперзвукові апарати супутниковим зв’язком

Китайський стартап Galaxy Space запустив на орбіту шість комунікаційних супутників. Він планує використовувати їх для забезпечення зв’язку з гіперзвуковими літальними апаратами. Компанію заснували ще 2016 року і спочатку головною її метою було створення мережі цивільного зв’язку для потреб мешканців КНР. Але нещодавно озвучені плани Китаю створити національне супутникове угрупування з 13 тис. сателітів поклали край цим планам. Тому в Galaxy Space перейшли до іншої задачі — забезпечення стійким зв’язком безпілотних гіперзвукових апаратів. Можливо, Піднебесна використає цю технологію для наведення крилатих ракет нового покоління.

NASA створила моторошну анімацію порівняння найбільших чорних дір Всесвіту

Цього тижня NASA опублікувала відео, що демонструє, наскільки величезними можуть бути надмасивні чорні діри у Всесвіті. Найменшою з них є чорна діра J1601+3113 у центрі карликової галактики. В релізі NASA йдеться, що вона у 100 тис. разів важча за Сонце, але настільки компактна, що її тінь насправді менша за нього. Далі анімація розгортається назовні та показує різні чорні діри, розмір яких перевищує орбіти планет Сонячної системи, зрештою досягаючи справді величезної TON 618, що за масою в 60 млрд разів перевищує наше світило. За даними NASA, TON 618 є лише однією з небагатьох надзвичайно віддалених і неймовірно масивних чорних дір, які вчені змогли виявити й дослідити.

Європейці розробляють ядерну ракету для дослідження космосу

Європейське космічне агентство залучило ряд наукових організацій для створення ядерного електричного ракетного двигуна. Він буде значно ефективнішим за хімічні, які використовуються зараз, і зможе працювати навіть там, де сонячного світла дуже мало.

Головною причиною, чому космічні відомства дедалі більше цікавляться темою ядерних ракет, є те, що хімічні реактивні двигуни наблизилися до межі своєї ефективності. Їхній питомий імпульс вже не вдасться зробити більшим, як не намагайся. Тому європейських інженерів цікавлять двигуни, що використовують енергію поділу важких ядер, насамперед — ядерні електричні (NEP).

Цей тип двигунів використовує ядерну енергію опосередковано. Спочатку джерело на основі реакції поділу створює електричний струм, який і живить основну рушійну установку, що являє собою якийсь із варіантів іонного чи плазменного двигуна.

На прикладі сонцеподібної зорі астрономи побачили знищення Землі у майбутньому

Нещодавно астрономи спостерігали жахливе видовище, як екзопланету поглинула її материнська зоря. Це дало змогу вченим побачити, що зрештою станеться з Землею, коли Сонце почне вмирати.

Сонцеподібна зоря, розташована в нашій Галактиці приблизно у 12 тис. світлових років від Сонця, перетворилася на червоний гігант — останній етап у житті світила. Вона росла та розширювалася, завдяки чому поглинула планету розміром з Юпітер, що оберталася навколо неї. Дослідники змогли побачити катастрофічну подію завдяки характерному збільшенню яскравості зорі. Ця подія дуже схожа на те, що зрештою станеться з нашим Сонцем.

Фото тижня

Емісійна туманність Gum 10. Джерело: ESO

Співробітники Європейської Південної обсерваторії (ESO) опублікували нове видовищне зображення об’єкта далекого космосу. Туманність Gum 10 розташована на відстані 10 400 світлових років від Сонця у напрямку сузір’я Корми. Вона названа на честь свого першовідкривача — австралійського астронома Коліна Гама. 

Характерний рожевий колір туманності пояснюється таким чином. Потужне ультрафіолетове випромінювання розташованих усередині Gum 10 гарячих блакитних зір іонізує газові хмари, що їх оточують, вибиваючи електрони з атомів. Коли ці електрони рекомбінують, це призводить до випромінювання світла з певною довжиною хвилі. Оскільки хмари міжзоряного газу переважно складаються з водню, емісійні туманності на кшталт Gum 10 мають характерний червоний колір. Що стосується темних областей, то вони відповідають густим скупченням пилу, який блокує світло від фонових об’єктів.

Цікава цифра: швидкість виверження 990 км/с

V1355
Враження художника від масивного спалаху, що спостерігався на одній із зірок у подвійній зоряній системі V1355 Оріона. Праворуч на задньому плані видно зірку-компаньйон. Зображення: NAOJ

Надпотужні суперспалахи, подібні до спалахів у подвійній зоряній системі V1355 Оріона, можуть мати жахливі наслідки. Їхньої сили достатньо, щоб знищити будь-яке життя на найближчих до зорі планетах.

Команда астрономів під керівництвом Шуна Іноуе з Кіотського університету в Японії спостерігала за цією подвійною системою за допомогою 3,8-метрового телескопа «Сеймей» й супутника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Їм вдалося помітити найпотужніший протуберанць з усіх, які взагалі коли-небудь бачили. Швидкість виверження становила щонайменше 990 км/с, що втричі перевищує другу космічну швидкість зорі. Корональний викид маси виніс у космос трильйони тонн матеріалу.

Що почитати у вихідні

Цього тижня фанати знаменитої саги Джорджа Лукаса святкували День «Зоряних війн». З цієї нагоди ми вирішили поговорити про жіночі образи цієї саги та розповісти про те, наскільки реальні планети з «Зоряних воєн». Нагадаємо, що дата 4 травня обрана для цього свята не випадково — адже знамениту фразу May the Force be with you («Хай перебуде з тобою Сила») багато шанувальників обігрують як May the fourth be with you («Четверте травня лишається з тобою») .

Читайте у попередньому дайджесті: Google оновила довоєнні карти Маріуполя, а Китай розробляє власний Starship: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine