Якою буде місячна база проєкту Artemis

Місячна програма Artemis має призвести до будівництва на поверхні нашого супутника поселення. Станеться це не раніше, ніж у 2030-х роках. Однак деякі компанії вже зараз представили проєкти бази. Тож тепер можна уявити, якою вона буде.

Прототип автомобіля для місячної бази
Прототип автомобіля для місячної бази. Джерело: phys.org

Місячну базу збудують у 2030-х роках

Місія Artemis, перший запуск якої відбувся восени минулого року, передбачає не просто повернення людей на Місяць. Кінцевою її метою є спорудження на поверхні супутника нашої планети постійного поселення.

Однак цей проєкт потребуватиме не лише застосування сучасних технологій, а розробок, які до цього ще ніхто не робив. Знадобляться генератори електроенергії, транспортні засоби та середовища проживання.

Проте інженери ще мають час підготуватися. Artemis 3, перша місія, яка передбачатиме посадку, відбудеться ближче до кінця цього десятиліття. А будівництво бази розпочнеться лише під час сьомої місії, й має це статися вже у 2030-х роках. Проте компанії, що є партнерами NASA, представили деякі ключові технології вже зараз.

Технології зв’язку та енергетика

Перше, що треба буде зробити під час будівництва місячної бази — забезпечити зв’язок. «Нульовий крок — це комунікації», — сказав Джо Лендон, генеральний директор Crescent Space, нової дочірньої компанії Lockheed Martin, яка займається цим питанням.

Вони збираються почати з розміщення на орбіті пари супутників для того, аби на Землі могли у режимі максимально близькому до реального часу контролювати всі наступні етапи будівництва. При цьому планується, що цей крок зменшить навантаження на мережу дальнього космічного зв’язку США, у якої є безліч інших задач.

Далі настане черга енергії. Тут до справи приєднатися компанія Astrobotic, що є однією з трьох, обраних NASA для розробки сонячних панелей. Їх потрібно буде розташувати вертикально, бо на південному полюсі Місяця, де планується будівництво бази, є водяна крига і Сонце часто достатньо низько над горизонтом.

Сонячні панелі від Astrobotic. Джерело: phys.org

Панелі Astrobotic матимуть висоту близько 18 м. Їх встановлюватимуть у найбільш придатних для цього місцях і тягнутимуть від них кабелі довжиною до кількох кілометрів туди, де їхня енергія буде найбільш потрібна.

Транспортні засоби

Друга складова місячної бази, яка знадобиться навіть раніше, ніж постійні поселення — це транспортні засоби. Відповідно до планів NASA, промисловість має до 2028 року розробити відкритий автомобіль, на кшталт того, яким користувалися астронавти під час місій програми Apollo.

Однак одна відмінність від того, що використовувалося пів століття тому, буде. Транспортний засіб повинен мати автономний режим, тобто вміти рухатися без астронавтів. Крім того, він повинен витримувати умови суворої місячної ночі, коли протягом двох тижнів температура опускається нижче 170 градусів за Цельсієм.

Багато компаній уже прийняли цей виклик. Зокрема, NASA активно співпрацює з General Motors, покладаючись на досвід автомобільного гіганта. Водночас Dynetics, дочірня компанія інженерного гіганта Leidos, об’єднала зусилля з Nascar.

Свій прототип вони нещодавно продемонстрували на науково-космічному симпозіумі у Колорадо-Спрінгс. Він розвиватиме максимальну швидкість до 15 км/год, матиме роботизовану руку та металеві колеса, сплетені як тканина, щоб максимально збільшити зчеплення з піщаною поверхнею та справлятися з будь-яким камінням, по якому вони будуть їздити.

Колеса автомобіля від Dynetics
Колеса автомобіля від Dynetics. Джерело: phys.org

Переможця у цьому змаганні NASA ще не оголосила. Водночас агенція думає над наступним кроком у розв’язанні транспортних потреб, які матиме місячна база. Разом з японською агенцією JAXA вони працюють над герметичним транспортним засобом, всередині якого астронавти зможуть перебувати без скафандрів.

Будівельні технології

І тільки після всього розпочнеться спорудження герметичних середовищ для проживання астронавтів. Підготовка до цього процесу іде вже зараз. NASA уклала угоду вартістю 57,2 млн доларів із техаською компанією Icon, яка спеціалізується на будівельному 3D-друці.

Вона має розробити технології, необхідні для будівництва доріг, посадкових смуг на Місяці та, зрештою, житла. Ідея полягає у використанні місячного ґрунту як компоненту для виготовлення будівельних матеріалів.

Інші компанії, такі як Lockheed Martin, розробляють концепції надувних місць проживання. Всередині будуть спальні, кухня, місце для наукових приладів тощо. Усе це встановлять на каркасі, аби середовище існування могло бути мобільним.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine