«Криваве затемнення» вивело з ладу двох роботів на Місяці, а японський професор пропонує звіряти годинники з космічними променями: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Культову фотографію з Apollo 11 продали за велику суму. Військові США визнали існування НЛО, а зразки ґрунту з Марса можуть бути небезпечними.

«Криваве затемнення» вивело з ладу два роботи на Місяці

Два космічні апарати, що належать США та Китаю, залишились у темряві через місячне затемнення, яке сталося в ніч проти 16 травня. Це явище іноді називають «кривавим Місяцем». Орбітальний апарат NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) та місяцехід «Юйту-2», що працюють на сонячній енергії, на час затемнення перейшли у безпечний режим.

Культові світлини Армстронга та Олдріна з Apollo 11 пішли з молотка

18 травня завершився аукціон «Місячні знімки: космічна фотографія 1950-1999». Учасникам торгів пропонувалося придбати 327 світлин, на яких відображені найперші пуски ракет і пілотовані польоти на Місяць. Двотижневий захід проводився відомим аукціонним домом Christie’s у режимі онлайн. Серед світлин, що найбільше запам’яталися, були кадри висадки на Місяць астронавтів Ніла Армстронга та Базза Олдріна в межах місії Apollo 11. Причому розпродаж очолили два зображення Олдріна на поверхні нашого супутника. Одне з них датоване 16-24 липня 1969 року, на ньому астронавт-першопроходець позує під прапором США на тлі місячного модуля Eagle — це фото оцінили у 30 тисяч фунтів стерлінгів (1,09 млн грн). Другий знімок, на якому Eagle та Ніла Армстронга можна побачити у відображенні на дзеркальному козирку скафандра Олдріна, був проданий за 9450 фунтів стерлінгів (345 тисяч гривень).

Новини ринку

Очільник компанії Blue Origin Джефф Безос поряд із капсулою New Shepard. Джерело: @JeffBezos

Виявлено збій у системах ракети New Shepard: 5-й політ Blue Origin відкладений

Компанія Джеффа Безоса Blue Origin відклала свій п’ятий суборбітальний запуск із пасажирами. Черговий політ був запланований на 20 травня, але одна з систем ракети New Shepard дала збій. Згідно з заявою представників компанії, випробування напередодні старту показали, що одна з резервних систем ракети не працює належним чином, створюючи потенційні ризики для польоту. Внаслідок цього місію довелося відкласти до усунення збою.

Європейський супутник уник зіткнення з російським космічним сміттям

Супутник Sentinel-1A, що належить ESA, здійснив екстрений маневр. Він дозволив апарату ухилитися від уламка космічного сміття, що залишилося після проведеного минулого року випробування російської протисупутникової зброї.

Sentinel-1A був запущений 2014 року. Він оснащений радаром із синтезованою апертурою, що дозволяє йому робити знімкування Землі незалежно від умов освітлення та хмарного покриву. Супутник здійснює моніторинг змін земної поверхні та наслідків стихійних лих. Також він займається картографуванням морського льоду, вимірює рівень морів і відстежує рух морських суден.

Незрозумілі та небезпечні: військові США зізналися про існування НЛО

Анонсовані минулого тижня слухання про «розкриття правди» про НЛО відбулися в ніч із 16 на 17 травня у Конгресі. Підкомітет із боротьби з тероризмом і контррозвідки Палати представників США разом із військовими поділилися інформацією про непізнані літаючі об’єкти, які вони вважають за краще називати «непізнаними повітряними явищами» (НПЯ). Американські військові та розвідка активно класифікують і намагаються характеризувати всі повідомлення про такі явища.

Двоє високопоставлених військових поділилися успіхами в ідентифікації НЛО з використанням сучасних технологій у тісній співпраці з експертами. Для вивчення цього феномену був навіть створений спеціальний офіс проведення розслідувань, відомий як Група синхронізації ідентифікації та управління повітряними об’єктами (AOIMSG).

Цікаве

Марсохід Perseverance
Марсохід Perseverance на Марсі утримує в собі зразки для доставки їх на Землю. Фото: Mashable

Визначена головна небезпека при поверненні зразків із Марса

Упродовж багатьох років дослідники намагалися зібрати зразки речовини з Марса. Наразі здійснюється кілька місій зі збору найцінніших зразків марсіанського ґрунту: китайським ровером «Чжужун» і марсоходом Perseverance (NASA/ESA). Проте постає резонне питання: чи становить ризик збір зразків та їх транспортування з чужої планети для мешканців Землі?

Кілька груп наукових експертів зі США та всього світу вивчали проблему того, чи можуть зразки з Марса становити загрозу для навколишнього середовища нашої планети. Висновки цих груп свідчать, що матеріали, зібрані ровером Perseverance, несуть у собі дуже низький рівень небезпеки для земної біосфери. Проте, хоча небезпека й низька, розумно пам’ятати, що вона існує.

Звіряти годинники пропонують за допомогою космічних променів

Професор Токійського університету Хіроюкі Танака пропонує використовувати для синхронізації годинників по всій планеті космічні промені. Так називають високоенергетичні заряджені частинки, які під час потрапляння в атмосферу Землі стикаються з атомами повітря та вибивають із них мюони. Відбувається це зазвичай на висоті 15 км.

Ці мюони зустрічаються з іншими атомами та вибивають подібні частинки вже з них. Утворюється своєрідний дощ, який розповсюджується на велику площу. При цьому характеристики частинок несуть у собі унікальний «відбиток» події, що їх породила, навіть якщо вони досягли поверхні у тисячах кілометрів одна від одної й від місця зустрічі променя з атмосферою. На думку Танаки, саме цей механізм у майбутньому допоможе звіряти годинники по всій планеті. При цьому так можна синхронізувати найточніші пристрої для вимірювання часу.

Вітри перших чорних дір були набагато потужнішими за сучасні

Вітри, що випускалися надмасивними чорними дірами у перші мільярди років існування Всесвіту, були набагато сильнішими за сучасні. Вони були настільки потужними, що фактично сповільнювали зростання чорних дір, із яких виходили. Всупереч поширеному уявленню, чорні діри поглинають далеко не всю матерію у своїх околицях. Частина речовини, що входить до складу оточуючих їх акреційних дисків, повертається у космос — щось у вигляді полярних струменів (джетів), а щось у вигляді вітру. Так називають потік частинок, які рухаються по спіралі навколо чорної діри та набирають такі великі швидкості, що потім викидаються у навколишній простір.

Читайте також: США через кібератаки Росії посилять захист наземних супутникових систем, а у Starliner на шляху до МКС виникли проблеми з двигуном: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine