Маленький крок однієї людини

Це зображення є одним з найвідоміших знімків ХХ століття. Воно було зроблене на Місяці рівно 53 роки тому — 20 липня 1969 року. На ньому зображений астронавт Едвін Олдрін (Edwin Aldrin). Якщо придивитися, то в шоломі Олдріна можна побачити відображення Ніла Армстронга (Neil Armstrong) — першої людини в історії, яка ступила на поверхню супутника нашої планети.

Едвін Олдрін на Місяці. У його шоломі можна побачити відображення Ніла Армстронга. Джерело: NASA

Місячний модуль Apollo 11 здійснив посадку у південно-західній частині Моря Спокою 20 липня 1969 року. Після перевірки всіх систем та завершення процедури імітації передстартової підготовки Центр управління дозволив екіпажу приступити до виходу на поверхню.

Ніл Армстронг ступив на Місяць о 2 годині 56 хвилин 15 секунд за всесвітнім часом у ніч на 21 липня 1969 року. У цей момент він вимовив свою історичну фразу:

“Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства” (That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind).

Вихід екіпажа Apollo 11 у прямому ефірі транслювався у більшості країн світу. За приблизними підрахунками, за ним стежило 530 млн людей — приблизно 20% від усього населення Землі на той час.

Через 19 хвилин після Армстронга, Едвін Олдрін також залишив місячний модуль. Загалом вихід астронавтів на поверхню продовжувався 2 години 31 хвилину. За цей час вони встановили на місці посадки американський прапор, меморіальну табличку, набір пам’ятних медалей, присвячених загиблим підкорювачам космосу (зокрема, Гагаріну та Комарову), а також комплект наукової апаратури, який складається із сейсмометра та кутового відбивача. Також астронавти зібрали 21,5 кг зразків місячних порід.

Панорама місця посадки Apollo 11. У кадрі можна побачити місячний модуль, тінь Ніла Армстронга та кратер Little West. Джерело: NASA

Максимальне віддалення екіпажа від місячного модуля склало 59 м. Наприкінці виходу на поверхню Армстронг здійснив прогулянку до краю 30-метрового кратера “Малий західний” (Little West). Така скромна дистанція була пов’язана з побоюваннями інженерів з приводу того, що системи охолодження скафандрів можуть не витримати високих температур (Сонце на той момент піднялося досить високо та відчутно нагріло поверхневі породи). Тому в NASA хотіли мати можливість будь-якої миті перервати вихід та повернути екіпаж у місячний модуль.

Через 21 годину 36 хвилин після посадки місячний модуль Apollo 11 здійснив зліт та зістикувався з командним модулем, на борту якого знаходився астронавт Майкл Коллінз (Michael Collins). Армстронг та Олдрін приєдналися до нього у спускальному апараті. 22 липня, після відстиковки злітного ступеня, корабель ліг на зворотний курс до Землі. Капсула з екіпажем успішно приводнилася у Тихому океані 24 липня 1969 року.

Варто зазначити, що на борту місячного модуля також були маленькі прапори 135 країн-членів ООН. Вони були повернуті на Землю та після завершення місії передані представникам відповідних країн.

Новини інших медіа
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення
Японський супутник-прибиральник наблизився на 15 метрів до космічного сміття
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів