Європейський супутник уникнув зіткнення з російським космічним сміттям

Супутник Sentinel-1A, що належить ESA, здійснив екстрений маневр. Він дозволив апарату ухилитися від уламка космічного сміття, що залишилося після проведеного минулого року випробування російської протисупутникової зброї.

Супутник Sentinel-1A
Супутник Sentinel-1A в уявленні художника. Джерело: ESA

Sentinel-1A був запущений у 2014 році. Апарат оснащений радаром із синтезованою апертурою, що дозволяє йому робити знімкування Землі незалежно від умов освітлення та хмарного покриву. Супутник здійснює моніторинг змін земної поверхні та наслідків стихійного лиха. Також він займається картографуванням морського льоду, вимірюванням рівня моря та відстежує рух морських суден.

16 травня ESA отримало попередження про високий ризик зіткнення Sentinel-1A з фрагментом космічного сміття діаметром кілька сантиметрів. Особливість ситуації в тому, що до зіткнення залишалося менш ніж 24 години, що серйозно ускладнило завдання підготовки маневру ухилення. Проте фахівці місії змогли впоратися із цим викликом. Sentinel-1A підняв висоту своєї орбіти на 140 м, що дозволило успішно розминутися з уламком.

Уламок, що погрожував Sentinel-1A, є одним із численних фрагментів, що утворилися під час торішнього випробування російської протисупутникової зброї. Тоді був знищений апарат «Космос-1408», що перебував на 465-кілометровій орбіті. Це призвело до утворення тисяч нових уламків у найбільш густонаселеній області навколоземного простору, де, зокрема, розташована і МКС.

Варто зазначити, що орбіта Sentinel-1A проходить на 200 км вище за орбіту «Космосу-1408». Але енергія, що виділилася під час знищення супутника, перевела частину уламків на вищі орбіти. Це значно збільшило кількість супутників, які тепер наражаються на небезпеку через безглузді дії російських військових.

Нагадаємо, що недавно на навколоземній орбіті вибухнув старий російський двигун. Це призвело до утворення нового скупчення уламків.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine