Коли та які планети ми побачимо біля Місяця у березні

Початок весни 2024 року — не найкращий час для спостережень великих планет: майже всі вони розташовані на небі недалеко від Сонця, а Сатурн і Нептун практично весь березень будуть настільки близько до нього, що лишатимуться невидимими. Отже, побачити їхні сполучення з Місяцем ми не зможемо. А як щодо інших?

Вранці 8 березня приблизно за 40 хвилин до сходу Сонця (в Києві він очікується о 6:27) над південно-східною частиною горизонту підніметься тьмяний червонуватий Марс. Ще через 15 хвилин у 4° нижче нього зійде тонкий серп старого Місяця. Побачити це сполучення неозброєним оком буде дуже важко, краще скористатися хоча б невеликим біноклем. У момент, коли над обрієм з’явиться верхній край нашого світила, Місяць встигне піднятися лише на 2,5°. Спостерігачам на півдні України пощастить трохи більше — там ця величина у відповідний момент перевищить 4°, а Червона планета буде ще вище.

Того самого ранку приблизно в 7° від Марса, нижче та ліворуч від нього, перебуватиме яскрава Венера. Її сполучення з Місяцем станеться наступного дня, але в наших широтах ми його не побачимо: 9 березня наш природний супутник зійде майже одночасно з Сонцем, і до того ж він матиме вигляд настільки тоненької смужечки, що далеко не кожен астрономічний інструмент допоможе його знайти.

10 березня настане супермолодик — Місяць на небі пройде в 3° південніше Сонця, а за 5 годин до цього опиниться на відстані 356 893 км від центру Землі, що стане найтіснішим зближенням із ним у 2024 році. Побачити це явище також неможливо. Але вже 11 березня на вечірньому небі місячний серп з’явиться в 6° від Меркурія, що саме прямуватиме до своєї максимальної східної елонгації. Блиск найменшої планети в цей день складатиме -1,3ᵐ, тобто за відсутності хмар відшукати її на тлі сутінкового неба вдасться навіть неозброєним оком.

Як і в лютому, найлегше буде побачити сполучення Місяця з Юпітером, що станеться ввечері 13 березня. Ближче до заходу цих небесних тіл, який очікується біля 11-ї години, кутова відстань між ними зменшиться до 4°. Але й перед цим вони складатимуть гарну пару на нічному небі. Хоч найбільша планета Сонячної системи на той момент уже віддалиться від Землі на 5,59 а.о. (837 млн км), її блиск все одно сягатиме солідної величини -2,1ᵐ.

Останнім «привітається» з нашим природним супутником далекий Уран. 14 березня на початку вечірніх навігаційних сутінків його відділятиме від Місяця трохи більше ніж 4° (найменша видима відстань між ними буде приблизно опівдні того ж дня). Планета матиме яскравість 5,8ᵐ, тобто на межі видимості неозброєним оком на чистому темному небі. Втім, присутність поблизу місячного серпа з фазою майже 25% створюватиме помітне локальне засвітлення, тому для спостережень Урана знадобиться бінокль або невеликий телескоп.

Про інші небесні події березня можна прочитати тут.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine