Невидимий супермісяць. Коли він настане та чи можна його побачити?

У засобах масової інформації останнім часом досить часто зустрічається термін «суперповня». Так називають повний Місяць, що настає поблизу перигею — найближчої до Землі точки місячної орбіти. Натомість майже ніколи не згадується його протилежність — супермолодик. А шкода: нинішнього року це явище настане 10 лютого, в день китайського нового року.

Причину такої неуваги до супермолодика неважко зрозуміти: якщо під час суперповні ми можемо побачити наш природний супутник у всій його красі, то у протилежній фазі він перебуває на небі поблизу Сонця і найчастіше недоступний для спостережень. Отже, коли нам чекати на супермолодик цього року та що він означає для нашої планети?

Суперповня буває, коли Місяць проходить найближче до протисонячної точки небесної сфери одночасно з проходженням перигею. Супермолодик, очевидно, настане, коли він опиниться в перигеї одночасно з максимальним наближенням до уявної лінії, що сполучає центри Землі та Сонця. В ідеальному випадку останнє при цьому частково чи повністю сховається за місячним диском — відбудеться сонячне затемнення.

Коли новий Місяць настає поблизу апогею, відстань між ним і Землею майже на 11% більше, ніж під час супермолодика (розміри та відстані на схемі не в масштабі)

Оскільки нічого абсолютно одночасного у природі не існує, більшість журналістів вирішила, що всі явища з префіксом «супер» вважаються такими лише тоді, коли відстань між центрами Землі та її супутника не перевищує 360 тис. км. Цього року під час нового Місяця це трапиться тричі. Вперше — 10 лютого, коли початок нового циклу місячних фаз «дасть старт» року Зеленого Дракона. Вдруге — 10 березня, коли спочатку Місяць наблизиться до нас на 356 893 км, а через три години пройде по небу в 3° південніше Сонця. Нарешті, ввечері 7 квітня він знову опиниться у «близькому» перигеї (у 358 848 км від Землі), а 8 квітня влаштує мешканцям Північної Америки та Гренландії повне сонячне затемнення.

А ще цього року на нас чекає дві суперповні — 18 вересня (вона супроводжуватиметься частковим місячним затемненням) і 17 жовтня. Перигейна відстань Місяця у відповідні дати становитиме 357 283 км та 357 172 км, що трохи більше, ніж під час супермолодика 10 березня. Таким чином, останній означатиме ще й найтісніше зближення Землі з її природним супутником у поточному році. Між іншим, 21 січня минулого року стався супер-супермолодик, коли Місяць у цій фазі підійшов до Землі найближче за останні 990 років. Цю подію більшість ЗМІ залишила непоміченою.

Насправді суперповні та супермолодики є предметом постійної уваги мореплавців (насамперед портових працівників) та геологів. На додаток до того, що припливні сили від Місяця під час проходження ним перигею найсильніші, у таких фазах вони ще й «накладаються» на припливи, створювані Сонцем. Результатом є рекордний підйом рівня води на узбережжях, у гаванях і гирлах річок приблизно опівдні й опівночі, й навпаки — вранці та ввечері вода відступає незвичайно далеко. Також взаємне підсилення припливів іноді провокує підвищення тектонічної активності та землетруси у сейсмонебезпечних районах, хоча статистична значущість цього ефекту насправді невелика.

Раніше ми пояснювали, чому Місяць кожного разу проходить перигей на різних відстанях від Землі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine