Непомічений «супер-Місяць»

Місяць рухається навколо Землі по еліптичній орбіті, максимально віддаляючись від неї в апогеї та наближаючись у перигеї. Але й ця орбіта постійно змінюється під дією гравітації Сонця та планет. Тому кожного року можна виділити певний момент, коли наш природний супутник підійде до нас найближче. У 2023-му це станеться 21 січня.

Найтісніше зближення Землі та Місяця очікується о 22 годині 58 хвилині за київським часом. У цей момент відстань між їхніми центрами складе 356 568 км. Якби ця подія припала на фазу повні, всі засоби масової інформації вже волали би про «супер-Місяць» і «супер-повню». Але цього разу ми маємо протилежну ситуацію: трьома хвилинами раніше наш природний супутник вступить у фазу нового Місяця, тобто перебуватиме на небі найближче до Сонця.

Якби ця фаза настала неподалік від вузла місячної орбіти (точки перетину її уявної проєкції на небесну сферу з екліптикою), на Землі спостерігалося би сонячне затемнення. На жаль, цього року так не сталося: 21 січня Місяць пройде по небу приблизно в 5° південніше Сонця, і побачити його в момент найбільшого наближення до світила буде неможливо. Значно зручніше було би, якби він перебував у фазі повні — саме тому такі події притягують значно більше медійної уваги.

Насправді гравітація Сонця впливає на рух нашого природного супутника навіть сильніше, ніж гравітація Землі, тому його проходження через перигей досить часто майже співпадає з фазою повні чи нового Місяця. Звичайно, найцікавіше відбувається, коли такі збіги супроводжуються сонячним або місячним затемненням — тоді ми можемо очікувати, наприклад, повної фази екстремально великої тривалості.

Не варто також забувати, що Місяць, перебуваючи в перигелії, спричиняє найсильніші припливи в земних океанах (і не лише в океанах — припливні збурення «відчуває» також атмосфера та земна кора). Коли він опиняється неподалік від прямої, що проходить через центри Землі та Сонця, місячні припливи накладаються на сонячні та взаємно підсилюються. Тому мореплавці давно вже слідкують за рухом і взаємним розташуванням цих небесних тіл.

Тонкий серп молодого Місяця. Можна помітити, що «темна» частина місячного диску насправді освітлена сонячними променями, відбитими від Землі. Джерело: iStockphoto.com/Igor Sokalski

Цікаво, що під час фази нового Місяця наш супутник востаннє перебував настільки близько до Землі понад 992 роки тому — 3 грудня 1030-го, коли відстань до нього складала 356 562 км. Наступного разу тісне зближення в цій фазі очікується 20 січня 2368 року. Тоді Місяць відділятиме від нас 356 560 км.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine