Що таке супермісяць?

31 серпня мешканці Землі вчергове спостерігатимуть супермісяць. Тож розберімося, чому в цьому явищі немає нічого страшного і навіть незвичайного.

Величезна повня
Супермісяць. Джерело: Jamie Hale/The Oregonian

Чому відбувається супермісяць

З наближенням 31 серпня з’явилося багато новин про супермісяць, який можна буде спостерігати саме цього дня. Астрологи та інші представники псевдонаук у зв’язку з цим почали пророкувати всім підряд або великий успіх, або не меншу небезпеку. Але насправді нічого страшного й навіть унікального у цьому явищі немає.

Супермісяцем називають таку конфігурацію небесних тіл, коли під час повні Місяць перебуває близько до Землі, й через це здається більшим, ніж зазвичай. Аби зрозуміти, чому це стається, але не під час кожної повні, треба розібратись із синодичним і сидеричним періодами обертання нашого супутника.

Синодичний та сидеричний періоди обертання Місяця

Із синодичним періодом обертання Місяця знайомі ми всі. Це час між двома повнями чи взагалі між двома будь-якими однаковими місячними фазами. Виникає ця зміна через те, що наш супутник завдяки руху навколо Землі повертається до Сонця то одним, то іншим боком. Середня тривалість повного циклу складає 29 діб 12 годин і 44 хвилини.

Сидеричний та синодичний періоди Місяця
Різниця між сидеричним і синодичним періодами обертання Місяця

Сидеричний період — це проміжок часу, за який Місяць робить один повний оберт навколо нашої планети відносно зір. Його тривалість складає 27 діб 7 годин і 43 хвилини. При цьому обертається наш супутник еліптичною орбітою. У неї є найвіддаленіша точка, яка називається апогеєм, та найближча до Землі — перигей.

Якби наша планета не рухалася власною орбітою навколо Сонця, то синодичний період був би таким самим, як і сидеричний. Але через те, що за ці 27 діб вона описує досить довгу дугу навколо нашого світила, точка, у якій Місяць розташований точно проти Сонця, постійно зміщується. Повня весь час ніби трохи відстає.

Супермісяць

Супермісяць виникає тоді, коли повня збігається з проходженням Місяцем перигею. При цьому цей збіг може бути не дуже точним. Коли різниця між цими подіями складає усього 1 — 2 доби, місячний диск все одно буде великим. А через те, що відставання синодичного періоду від сидеричного складає лише 2 доби й 5 годин, достатньо розповсюдженим є явище, коли дві суперповні йдуть одна за одною.

Точніше, виникає ситуація, коли або перед, або після «справжнього» супермісяця настає ще одна повня, під час якої наш супутник здається дуже великим.

Так сталось і 2022 року. Минула повня, яка до того ж була досить близькою до літнього сонцестояння й тому називалася «полуничною», теж відбулася незадовго до перигею. Тому багато хто її теж «порахував» за супермісяць.

Не астрономічне явище

Неважко порахувати, що суперповня у тому чи іншому вигляді настає кожні 10 — 11 місяців. Тож нічого унікального у цьому явищі немає. Крім того, сам термін «супермісяць» не є науковим. Його запропонував 1979 року американський астролог Річард Нолл. Він достатньо довго плутався у визначеннях цього терміну і тільки 2011-го постановив, що так варто називати будь-яку повню, під час якої наш супутник перебуває менш ніж за 368 630 км від Землі.

Астролог Річард Нолл
Річард Нолл — людина, що вигадала супермісяць

Астрономія ж, як «більш математична» наука, використовує термін «перигейна сизигія». Це ситуація, коли безпосередньо під час проходження Місяцем перигею він, Земля та Сонце опиняються практично на одній лінії. Оскільки для цього потрібен збіг повні з найближчою точкою орбіти з точністю до хвилин, то відбувається це раз на кілька століть. І у 2022 році нічого подібного не станеться.

Також варто зауважити, що супермісяць — не таке вже й захопливе видовище, як вважається. У перигеї наш супутник перебуває в середньому за 363 300 км від Землі, а в апогеї — за 405 500 км. До речі, коли повня відбувається на максимальній відстані від нашої планети, це має власну назву — «мікромісяць».

Супермісяць та звичайна повня
Розмір супермісяця у порівнянні зі звичайною повнею. Джерело: Вікіпедія

Оскільки відстань до супутника під час нього всього на 11,6% більше, ніж буде 13 липня, то й різниця у розмірах не така помітна. Точніше, діаметр того Місяця, що «супер», лише на 12% більший, ніж у «мікро», а яскравіший він лише на чверть. Різниця ж зі звичайними повнями ще менша.

Отже, супермісяць — це така саме лякалка для тих, хто переконаний, що «це щось точно має означати», як і п’ятниця, 13-те. До речі, супермісяць відносно нещодавно саме збігався із загальновизнаним «нещасливим днем». Сталося це в липні 2018-го. І нічого катастрофічного тоді не сталося.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine