14 червня люди спостерігатимуть місячну повню. Цього разу це буде супермісяць. До того ж наш супутник перебуватиме низько над горизонтом, тож може набути кольору стиглої полуниці.
Полуничний супермісяць
14 червня о 14:51 за київським часом настане чергова місячна повня. Цього разу вона відбудеться, коли наш супутник перебуватиме у перигеї — найближчій до Землі точці своєї орбіти. Відповідно, відстань до нього буде найменшою, а сам він здаватиметься на небі дуже великим. Це явище називається супермісяцем.
Одночасно повня відбуватиметься всього за тиждень до літнього сонцестояння. У Північній півкулі це означатиме, що Сонце підніметься високо над горизонтом, а Місяць, навпаки, буде низько над ним. І при проходженні світла від нього крізь атмосферу Землі він може набути кольору стиглої полуниці.
В Україні «полуничний Місяць» з’явиться на небі 14 червня о 21:45 приблизно за годину після заходу Сонця. Його максимальна висота над горизонтом складатиме трохи більш як 20 градусів. У цей час можна буде розгледіти понад 99 відсотків диска нашого супутника.
Чому червнева повня полунична?
Полуничною є кожна повня, яка відбувається у другій половині червня — на початку липня. Але інтенсивність того, наскільки глибоких відтінків червоного та рожевого набуває наш супутник, залежить від того, наскільки близько ця фаза відбувається до дня літнього сонцестояння (22 червня), географічної широти та атмосферних умов.
Це явище треба відрізняти від затемнення Місяця, коли Земна тінь падає на нього і колір нашого супутника стає скоріше мідним та багряним. Воно може статися будь-якої пори року.
Колір же червневої повні справді примушує згадати щось приємне та солодке. Полуницю до неї першими «прив’язали» племена індіанців Північної Америки, бо ця ягода визріває саме в період, коли Місяць на небі нагадує її своїм кольором. згодом полуничною її почали називати й усі інші.
Найсолодша повня
У Європі червнева повня традиційно називається рожевою. У дослідників немає одностайності, чи це пов’язано з трояндами, що починають квітнути в цей час, чи просто з кольором нашого супутника. Цілком можливо, що правильні обидві версії.
У будь-якому випадку всі народи згодні з тим, що полунична повня — це дуже романтично. Недарма й у буддистів, і в індуїстів саме на неї припадають три дні свят, упродовж яких відбувається більшість весіль.
Така ж традиція існувала й у багатьох місцевостях Європи. Друга назва червневої повні — «медовий Місяць». Багато хто при цьому пов’язує період після весілля з медом чи медовухою. Але чи додавали таким чином мешканці континенту собі солодощів під час весілля під полуничним місяцем, невідомо.
За матеріалами Solarsystem.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine