Цього року наша планета пройшла перигелій — найближчу до Сонця точку своєї орбіти — наступного дня після новорічних свят. 2 січня 2021-го Земля наблизилася до світила на відстань трохи більше 147 млн км. Що стосується афелію, то він буде пройдений 5 липня. В цей день відстань між нами та Солнцем складе порядку 152 млн км.
Схема земної орбіти. Джерело: wikipedia.org
Безумовно, цей факт виглядає контрінтуїтивним. Узимку, коли холодно, ми знаходимося ближче до Сонця, ніж улітку. Але справа в тому, що зміна сезонів на нашій планеті в першу чергу визначається кутом нахилу земної осі. Якби він дорівнював нулю (як, скажімо, на Меркурії), на Землі не спостерігалося би звичних нам пір року.
Втім, зміна відстані між Землею та Сонцем все ж чинить вплив на клімат — хоч і не такий значний, як багато хто вважає. В перигелії Земля отримує від Сонця на 6,9% більше тепла та світла, ніж в афелії. Тому в Південній півкулі влітку в средньому трохи тепліше, а взимку — холодніше, ніж у Північній. Але цей фактор впливає не так сильно, як міг би, через те, що 81% його поверхні зайнято водою (в Північній півкулі цей показник складає лише 60%), й океан поглинає більшу частину додаткової енергії.
Зміна сезонів на Землі. Джерело: wikipedia.org
Але не варто забувати, що земна орбіта не є «замороженою». Вона переживає періодичні коливання, що призводять до постійних змін її ексцентриситету та положення перигелію. Приблизно через 13 тис. років дата перигелію співпаде с літнім сонцестоянням у Північній півкулі, тобто Північний полюс буде спрямований у бік Сонця під час найбільшого зближення з останнім. В результаті наша півкуля отримуватиме максимум тепла та світла, а отже, літо стане більш спекотним, а зима — холоднішою.