Коли планети буде видно поруч із Місяцем у лютому 2024 року?

Обертання Землі навколо Сонця ми бачимо як рух останнього серед зірок великим колом небесної сфери — екліптикою. Поблизу неї рухаються також Місяць і великі планети. Час від часу між ними відбуваються взаємні зближення (астрономи називають їх «сполученнями»). Цікаве зближення Місяця одразу з трьома планетами відбудеться вранці 8 лютого. Чи зможемо ми побачити його з території України?

27–28 січня відбулося досить тісне зближення Меркурія з Марсом. Відтоді ці небесні тіла вже помітно «розійшлись», але із західного напрямку до них поступово наближається яскрава Венера. 7 лютого цю «трійку» планет, що розташуються в секторі розміром приблизно 15°, наздожене Місяць у вигляді тоненького серпа, ледь помітного на тлі ранкових сутінків. Спочатку він пройде у 6° південніше Венери (в момент максимального зближення для українських спостерігачів обидва об’єкти перебуватимуть під горизонтом), а днем пізніше — у 5° південніше Марса.

Положення Місяця та планет при сході Сонця 8 лютого для широти Києва

Проблема полягає в тому, що в лютому-травні екліптика на ранковому небі в наших широтах нахилена до горизонту під невеликим кутом: у цей час у верхній кульмінації перебувають низькі (південні) зодіакальні сузір’я. Тому всі планети, розташовані західніше Сонця, мають менше схилення, а отже — сходять ненабагато раніше за нього, а іноді навіть пізніше. 8 лютого на широті Києва Марс підніметься над обрієм лише на 35 хвилин раніше за Місяць, а ще через 15 хвилин з’явиться верхній край сонячного диска. Набагато гіршими будуть умови для спостережень Меркурія (зближення якого з Місяцем відбудеться 9 лютого): його схід передуватиме сонячному лише на 20 хвилин. Враховуючи те, що пригоризонтний шар повітря найменш прозорий і на висоті менше 3° ми фактично можемо бачити лише найяскравіші об’єкти, доводиться констатувати, що в Києві й навіть у південних областях України побачити цю планету вже не вдасться.

10 лютого настане фаза нового Місяця (тобто він опиниться на небі лише в 4° від Сонця), що ознаменує початок нового року за китайським календарем. Уже наступного дня наш природний супутник із точки зору наземних спостерігачів зблизиться з Сатурном. Щоправда, коли 11 лютого в Україні настане вечір, кутова відстань між планетою й тонким місячним серпом уже зросте до 8°. Побачити їх на тлі вечірніх сутінків буде досить важко, з урахуванням того, що елонгація Сатурна в цей день складатиме лише 15°.

Біля Нептуна — єдиної великої планети, яку за жодних умов не можна побачити неозброєним оком — Місяць пройде 12 лютого. Знов-таки, в момент максимального зближення, коли небесні тіла розділятиме лише півтора градуса, в Україні буде день. Коли на сході нашої країни настане вечір, відстань між ними вже зросте до 4°.

Сполучення Місяця з Юпітером 7 травня 2017 року. Джерело: www.virtualtelescope.eu

Найбільш мальовничим виявиться сполучення Місяця з Юпітером 15 лютого. Як і у випадку з Сатурном і Нептуном, найменша видима відстань між ними очікується вдень, а до моменту заходу Сонця вони «розійдуться» на 5°. Але все одно видовище яскравої планети й розташованого неподалік місячного диска, освітленого майже наполовину, буде гідним того, щоб спробувати його побачити. Нарешті, в той же день майже опівночі Місяць підійде на 3° до Урана й невдовзі разом із ним сховається за горизонтом. На цьому послідовність лютневих сполучень нашого природного супутника з великими планетами завершиться.

Раніше ми писали про те, які ще цікаві події відбудуться на небі в лютому.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine