James Webb спробував відшукати планету в системі Фомальгаут

Космічний телескоп James Webb використали для пошуку планет у системі Фомальгаут. Ця зоря вже деякий час загадує вченим загадку: чи є біля неї якісь великі тіла, а не лише пил та дрібні уламки. На жаль, крапку в цій історії поставити так і не вдалося.

Фомальгаут очіма телескопа James Webb
Фомальгаут «очима» телескопа James Webb. Джерело: Gaspar et al. 2023

Загадковий Фомальгаут

Група вчених використала космічний телескоп James Webb для пошуку планет біля Фомальгаута. Ця біла зоря є найяскравішою у сузір’ї Південної Риби. З території України її зазвичай видно біля самісінького горизонту.

Назва зорі з арабської перекладається як «рот риби». До 2016 року вона вживалася хоча й широко, але неофіційно. Взагалі в останні роки це світило вивчають особливо ретельно. На перший погляд, це доволі звичайна біла зоря, вік якої 440 млн років, однак вона витратить свій заряд термоядерного палива дуже швидко і вже за мільярд років припинить своє існування.

Фомальгаут цікавий насамперед тим, що має дві зорі-компаньйонки: помаранчеву TW Південної Риби та червоний карлик LP 876-10. Проте вони обертаються навколо нього на величезній відстані.

Пилові диски та планети

Значно цікавішим для астрономів є масивний пиловий диск, що оточує зорю. Про його існування відомо вже багато років. Проте 2008-го в ньому знайшли дещо дивне, й цю знахідку йменували планетою Фомальгаут b. Вона була підтверджена космічним телескопом Hubble 2012 року. Проте відтоді у вчених виникли серйозні сумніви щодо її існування.

Зокрема, з’явилося припущення, що те, що сприймалося як екзопланета, насправді було хмарою уламків невідомого походження. Цілком можливо, що вона навіть утворилася внаслідок зіткнення двох планетезималей, проте встановити це точно неможливо. На жодному з пізніших знімків її немає, отже, вона розсіялася.

Головна проблема у дослідженні Фомальгаута — це пил, який не дає можливості щось побачити. Космічний телескоп James Webb як жоден інший підходить для того, аби проводити такі дослідження. Його камера ближнього інфрачервоного спектра NIRCam здатна бачити крізь хмари дрібних частинок, а прилад MIRI, що працює у середньому інфрачервоному діапазоні, може бачити сам пил.

Що показали останні дослідження

У травні 2023 року James Webb вже застосовували для пошуку планет у системі Фомальгаут. Проте тоді жодних їхніх слідів так і не вдалося виявити. Однак вчені знайшли там ще один внутрішній диск, у якому могло відбутися зіткнення, яке колись сприйняли за планету.

Нова серія спостережень підтвердила існування обох відкритих раніше газопилових дисків і знову не знайшла жодних слідів планети. Вчені побачили рештки тої уламкової хмари, що вже спостерігалася раніше, і ймовірні сліди нового зіткнення.

Проте астрономи шукатимуть далі. Адже Фомальгаут — найближча до нас зоря, газопиловий диск якої дуже добре видно. Цілком можливо, що вона допоможе розгадати таємниці появи нашої зоряної системи.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine