Телескоп Chandra зареєстрував злиття двох нейтронних зір

Новини астрономії, астрофізики та космології

Упродовж кількох років рентгенівський телескоп Chandra здійснював регулярне знімкування невеликої ділянки неба у сузір’ї Печі. Вона була обрана через відсутність у цьому напрямку ускладнювальних спостереження хмар нейтрального водню. Сумарний час знімкування регіону становив 12 тижнів.
У результаті в розпорядженні вчених опинилося найдетальніше зображення ділянки неба в рентгенівському діапазоні. Воно було названо Chandra Deep Field South.

У процесі аналізу даних, зібраних під час знімкування Chandra Deep Field South, астрономи виявили рентгенівський спалах, що стався 22 березня 2015 року і отримав позначення XT2. Спалах спостерігався протягом семи годин. Його джерело розташовувалося в галактиці, що знаходиться на відстані 6,6 млрд світлових років від Чумацького Шляху.

Вивчивши всі наявні дані, астрономи дійшли висновку, що спалах стався внаслідок злиття двох нейтронних зір. У результаті цієї події утворився магнітар. Так називають нейтронну зорю, що дуже швидко обертається і має винятково потужне магнітне поле, напруженість якого у квадрильйон разів перевершує магнітне поле нашої планети.

На думку вчених, подальші події розвивалися наступним чином. Маса утвореного в результаті злиття магнітару перевершила межу Оппенгеймера-Волкова, що встановлює верхню межу маси нейтронної зорі, за якої вона ще не перетворюється на чорну діру. Усе, що утримувало об’єкт від колапсу — його надзвичайно висока швидкість обертання. Однак далі він поступово втрачав енергію, що вивільнялася у формі рентгенівського випромінювання, при цьому його обертання швидко сповільнювалося. Протягом перших 30 хвилин після злиття рентгенівська яскравість магнітару залишалася приблизно на одному й тому ж рівні. Потім він почав стрімко тьмяніти. За наступні 6,5 години його яскравість зменшилася в 300 разів, після чого він зовсім перестав спостерігатися, очевидно, перетворившись на чорну діру.

За матеріалами https://www.nasa.gov