Упродовж кількох років рентгенівський телескоп Chandra здійснював регулярне знімкування невеликої ділянки неба у сузір’ї Печі. Він був обраний через відсутність у цьому напрямку ускладнювальних спостереження хмар нейтрального водню. Сумарний час знімання регіону становив 12 тижнів.
У результаті у розпорядженні вчених виявилося найбільш детальне зображення ділянки неба в рентгенівському діапазоні. Воно було названо Chandra Deep Field South.



У процесі аналізу даних, зібраних під час знімання Chandra Deep Field South, астрономи виявили рентгенівський спалах, що стався 22 березня 2015 р. і отримав позначення XT2. Спалах спостерігався протягом семи годин. Її джерело розташовувалося в галактиці, що знаходиться на відстані 6,6 млрд світлових років від Чумацького Шляху.
Вивчивши всі наявні дані, астрономи дійшли висновку, що спалах стався внаслідок злиття двох нейтронних зір. Внаслідок цієї події утворився магнітар. Так називають нейтронну зорю, що дуже швидко обертається, та володіє виключно потужним магнітним полем, напруженість якого у квадрилльйони разів перевершує магнітне поле нашої планети.


На думку вчених, подальші події розвивалися так. Маса магнітара, що утворився в результаті злиття, перевершила межу Оппенгеймера-Волкова, що встановлює верхню межу маси нейтронної зорі, при якій вона ще не перетворюється на чорну дірку. Все, що утримувало об’єкт від колапсу, — його надзвичайно висока швидкість обертання. Однак далі він поступово втрачав енергію, що вивільняється у формі рентгенівського випромінювання, при цьому його обертання швидко сповільнювалося. Протягом перших 30 хвилин після злиття рентгенівська яскравість магнітара залишалася приблизно на тому самому рівні. Потім він почав стрімко тьмяніти. За наступні 6,5 годин його яскравість зменшилася в 300 разів, після чого він зовсім перестав спостерігатися, мабуть, перетворившись на чорну дірку.
За матеріалами: https://www.nasa.gov