ESO продемонструвало успіхи у будівництві Надзвичайно великого телескопа

Європейська південна обсерваторія опублікувала новий знімок, зроблений на вершині чилійської гори Серро-Армазонес. Він демонструє прогрес, досягнутий у будівництві надзвичайно великого телескопа (ELT).

Найбільший телескоп у світі

ELT стане найбільшою наземною обсерваторією, яка проводить дослідження в оптичному діапазоні. Її центральним компонентом є величезний купол, що обертається, заввишки 80 м і масою 6100 тонн. Діаметр підкупольного приміщення складе 88 м, що можна порівняти з площею футбольного поля.

ELT після завершення будівництва (концепт). Джерело: ESO

Усередині купола буде розміщено 39-метрове головне дзеркало, що складатиметься з 798 індивідуальних шестикутних сегментів загальною площею 978 м² та масою 132 тонни. Воно керуватиметься в режимі реального часу системою високоточних датчиків, що забезпечують постійне оптичне юстування. Завдяки цьому обсерваторія зможе збирати в 15 разів більше світла, ніж найбільші робочі оптичні телескопи.

Конструкція ELT також передбачає використання принципово нової адаптивно-оптичної техніки, яка здатна максимально якісно коригувати спотворення зображень небесних тіл, що вносяться до земної атмосфери. Очікується, що нова обсерваторія безпосередньо фотографуватиме екзопланети, вивчатиме їхні атмосфери, спостерігатиме за народженням нових планетних систем, а також допоможе виміряти величину прискорення розширення Всесвіту.

Зведення купола ELT

Як демонструє новий знімок, будівництво бетонної структури ELT майже завершене. Саме вона нестиме сталевий купол. Упродовж найближчих тижнів розпочнеться встановлення 36 механізмів, які згодом забезпечать обертання купола вагою 6100 тонн на 360 градусів.

Зведення купола Надзвичайно великого телескопа (ELT). Джерело: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO

На знімку праворуч добре видно фундамент охолоджувальної установки — одного з багатьох допоміжних пристроїв, призначених для підтримки низької температури телескопа протягом дня, щоб до ночі він мав ту ж температуру, що і навколишнє середовище. Це ключова умова мінімізації турбулентності повітря у підкупольному приміщенні та теплових деформацій телескопа. У центрі знімка — основний фундамент головного корпусу, в якому під куполом розміщуватиметься телескоп та весь його інструментарій загальною вагою 4600 тонн. Для закладення цього фундаменту, всередині якого вже встановлені надсучасні протисейсмічні пристрої, знадобилося майже 9000 кубометрів бетону.

На будівництві працює кілька кранів вантажністю від 250 до 600 тонн, за допомогою яких зводяться бетонні конструкції. Зокрема, кран, який ми бачимо зліва, буде потрібний для складання як купола, так і основної будівлі. Цей кран, що має висоту майже 120 м і довжину стріли до 80 м, видно за кілька кілометрів. Дивлячись на нього, можна уявити, якою величезною буде сама вежа ELT.

Загальний кошторис проєкту ELT оцінюється в 1,2 млрд євро. Згідно з поточними планами, телескоп побачить своє «перше світло» 2027 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine