Астрономи знайшли титан в атмосфері ультрагарячого юпітера

Міжнародна команда дослідників провела докладний аналіз газової оболонки одного з найекстремальніших відомих нам ультрагарячих юпітерів WASP-189b. Їм вдалося виявити, що атмосфера цього світу має слоїсту будову, а також знайти сліди титану.

Ультрагарячий юпітер у сузір’ї Терези

WASP-189b обертається навколо яскравої зорі спектрального класу А, що розташована на відстані майже 320 світлових років від Землі в сузір’ї Терези. Це газовий велетень. Його радіус перевищує радіус Юпітера в 1,6 раза, а маса — вдвічі.

Основні характеристики системи WASP-189. Джерело: ESA

Орбіта WASP-189b проходить з відривом лише 0,05 а.о. від поверхні батьківської зорі. Через таку близькість атмосфера екзопланети розігріта до величезних показників. Проведені космічним телескопом CHEOPS вимірювання показали, що температура її денної сторони становить 3200°C, тобто вона гарячіша за багатьох червоних карликів. За таких умов навіть метали на кшталт заліза переходять у газоподібний стан. Астрономи класифікують такі об’єкти як ультрагарячі юпітери.

«Екзотичний коктейль» в атмосфері екзопланети

Команда вчених із Лундського університету вирішила провести детальний аналіз атмосфери WASP-189b. Для цього вони скористалися спектрографом HARPS, встановленим на 3,6-метровому телескопі обсерваторії Ла-Сілья в Чилі. Прилад виміряв спектр світла, випущеного зорею та пройшов крізь атмосферу WASP-189b. Під час подальшого аналізу астрономам вдалося знайти в ньому «відбитки пальців» — лінії поглинання, що відповідають різним речовинам у газовій оболонці ультрагарячого гіганта.

Ультрагарячий юпітер в уявленні художника. Джерело: Icr.org

Виявилося, що в атмосфері WASP-189b присутній справжній «екзотичний коктейль», що складається з газоподібного заліза, хрому, ванадію, магнію та марганцю. Однією з найцікавіших знахідок став оксид титану. На думку дослідників, він може грати в атмосфері WASP-189b роль, аналогічну озоновому шару на Землі.

Вченим вдалося знайти ознаки, котрі вказують на те, що атмосфера WASP-189b має складну структуру, в якій різні речовини перебувають у різних шарах. Зокрема, конденсація магнію та хрому в атмосфері ультрагарячого юпітера може бути обмежена широтними областями або висотами, де титан та оксид титану відсутні. За словами дослідників, щодо цього WASP-189b нагадує Землю. За спостережень з великої відстані спектральні «відбитки пальців» водяної пари та озону в її атмосфері трохи відрізняються, оскільки вони в основному розташовані у різних шарах.

WASP-189b є далеко не єдиною екзопланетою з екстремальними за людськими мірками умовами. Нещодавно ми писали про п’ять смертоносних світів у нашій галактиці.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра
У зібраних зразках Perseverance на Марсі міститься справжній скарб
Епічний схід Полуничного Місяця потрапив на фото
Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду
Доставка за 53 дні: капсула зі зразками ґрунту зі зворотного боку Місяця повернулася на Землю
«Чортова отрута»: китайська ракета з токсичним паливом упала в населеній місцевості
У центрі Чумацького Шляху знайдений «космічний ботокс»
Рекордно віддалений квазар виявився дивовижно нормальним
Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати