​Астрономи «зазирнули» в атмосферу «ультрагарячого Юпітера»

У 2017 р. астрономи виявили велику екзопланету в системі зірки спектрального класу А, розташованої на відстані 456 світлових років від Сонця. Об’єкт отримав позначення MASCARA-2 b. Його діаметр більший за діаметр Юпітера у 1,8 раза, а маса — у 3,5 раза.

Орбіта MASCARA-2 b проходить на відстані всього 7 млн ​​км від поверхні центральної зірки, тому атмосфера планети дуже сильно розігріта. Розрахунки показують, що температура її денного боку перевищує 1700 °C. Астрономи відносять подібні тіла до категорії «ультрагарячих Юпітерів».

MASCARA-2 b у поданні художника Джерело: Sam Cabot

Оскільки MASCARA-2 b є транзитним об’єктом, це дозволяє «зазирнути» в її атмосферу: якщо вивчити спектр зоряного світла, що пройшов через неї, можна визначити, які хімічні елементи в ній містяться.

Тож команда вчених з Єльського університету скористалася цією можливістю за допомогою спектрографа EXPRES, який встановлений на 4,3-метровому телескопі LDT обсерваторії Лоуелла.

Схема вивчення атмосфер транзитних екзопланет. Джерело: Yale University

Спектральний аналіз підтвердив результати попередніх спостережень, що виявили в атмосфері MASCARA-2 b пари заліза та натрію. Також астрономам вдалося виявити нові елементи, серед яких були магній і хром. Крім того, характер спектральних ліній вказує на сильні вітри, які вирують між денною та нічною півкулею екзопланети. Результати дослідження вже опубліковані в журналі Astronomy and Astrophysics.

За матеріалами: https://phys.org