Представлене нижче фото спершу може здивувати. Здається, що це кадр із фільму «Зоряних воєн» і перед нами пустельна планета Татуїн та космічний корабель «Тисячолітній сокіл», що злітає. Але насправді ми бачимо нашу Землю та фундамент вежі, в якій розміщуватиметься головне космічне око людства — Надзвичайно великий телескоп ESO (ELT).
Закладання фундаменту ELT розпочалося 2018 року на вершині чилійської гори Серро-Армазонес. Після завершення будівництва телескоп стане найбільшим астрономічним наземним інструментом на Землі, що веде дослідження в оптичному діапазоні. Його центральним компонентом є гігантський купол, що обертається, висотою 80 м і масою 6100 тонн. Діаметр підкупольного приміщення становитиме 88 м, що можна порівняти з площею футбольного поля.
Унікальне сферичне фото місця будівництва ELT було зроблене у січні 2022 року у стереографічній проєкції, тому панорамне зображення проєктується на площину. На повноповоротному зображенні вже можна розрізнити перші контури сферичного купола, який міститиме величезне 39-метрове головне дзеркало M1. Воно складатиметься з 798 шестикутних сегментів і керуватиметься в реальному часі системою високоточних датчиків, що забезпечують постійне ідеальне оптичне юстування.
Інше дзеркало, M4, деформуватиметься з частотою до 1000 разів на секунду, компенсуючи вплив атмосферної турбулентності. Ця техніка, яка називається адаптивною оптикою, дозволить ELT отримувати неймовірно чіткі та детальні зображення небесних тіл. Очікується, що нова обсерваторія зможе безпосередньо фотографувати екзопланети, вивчати їхні атмосфери, спостерігати народження нових планетних систем, а також допоможе виміряти величину прискорення розширення Всесвіту.
На фото помітно й те, наскільки місце встановлення ELT ізольоване від світлового забруднення, причиною якого зазвичай бувають міста. Майданчик на вершині Серро-Армазонес лежить на висоті 3000 м над рівнем моря, тут буває понад 320 безхмарних ночей на рік. Це одне з найкращих місць на планеті для спостережень зоряного неба.
Ви також можете прочитати нашу статтю про перспективні космічні телескопи наступного покоління, які прийдуть на зміну обсерваторії James Webb.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine