Земні хмари зазвичай складаються з води. Однак за межами нашої планети вони можуть мати зовсім іншу будову. Наприклад, деякі марсіанські хмари складаються з сухого льоду, у той час, як хмари у верхніх шарах атмосфери Юпітера складені з аміаку та гідросульфіду амонію. А у світах за межами нашої Сонячної системи зустрічаються ще екзотичніші варіації. Однією з них є силікатні (піщані) хмари – хмари, які складаються з дрібних силікатних зерен.
Донедавна механізм утворення подібних структур залишався загадкою для вчених. Але результати нового дослідження, опублікованого в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, допомогли визначити діапазон умов, за яких екзопланети можуть мати силікатні хмари.
Щоб розкрити загадку силікатних хмар, астрономи звернулися до архіву інфрачервоного телескопа Spitzer. У перші роки місії, коли на борту апарата працювали три інструменти з кріогенним охолодженням, він провів вивчення атмосфер низки коричневих карликів, та виявив сліди, які вказують на можливу присутність у них силікатних хмар.
Оскільки атмосфера коричневих карликів майже не відрізняється від атмосфер газових гігантів, команда дослідників провела повторний аналіз даних Spitzer. Вони згрупували коричневі карлики, в атмосферах яких знайшли сліди силікатних хмар, за температурами. Виявилося, що всі вони лежать в діапазоні від 1000°C до 1700°C, що точно відповідає передбаченому діапазону, при якому можливе існування силікатних хмар. При температурах вище 1700°C силікати залишаться у вигляді пари, при температурах нижче 1000°C — випадуть у вигляді кам’яного дощу.
На думку дослідників, силікатні хмари можуть існувати й в нашій Сонячній системі — у надрах Юпітера. Завдяки атмосферному тиску температура там набагато вища, ніж угорі. Силікатні хмари на Юпітері не можуть піднятися вище, тому що за нижчих температур вони сконденсуються, та випадуть униз.
За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine