Ровер Curiosity повільно рухається вгору марсіанською горою Шарп заввишки 4,82 км. Гори є цікавими об’єктами для досліджень, оскільки їхні нахил і структура можуть розкрити шари матеріалу, що накопичувалися протягом довгого часу, подібно до геологічного архіву. Але такі складні підйоми стають великими викликами для марсоходів. Нещодавно Curiosity зіткнувся з особливо крутим і слизьким схилом, що стало найскладнішим випробуванням станом на сьогодні.
Успішність подолання такого схилу залежить від кількох факторів, включно з кутом нахилу, наявністю слизького піску та перешкод на кшталт великого каміння чи гострих скель. Штурмани Curiosity планують найбезпечніший маршрут перед подорожжю, оскільки через великий час проходження сигналу між Землею та Марсом команди надходять зі значною затримкою. Це унеможливлює контроль над марсоходом у режимі реального часу та вимагає пильного планування для запобігання його можливим пошкодженням.
Хоча штурмани старанно розробляють маршрути, іноді марсохід не здатний виконати всі команди через непередбачувані обставини — наприклад, якщо колесо ковзає чи застрягає на великій брилі. В таких випадках він програмується на зупинку, щоб уникнути потенційних пошкоджень. Такі ситуації називаються дефектами.
Під час останнього підйому такі дефекти стали частою проблемою. Щоб подолати цю перешкоду, водії прийняли рішення про невеликий об’їзд. Хоч це й додало кілька тижнів до подорожі, проте виявилося більш безпечним і дозволило Curiosity продовжити долати підйом.
«Коли нарешті вдалося подолати вершину та побачити цю захоплюючу панорамну картину, це було дійсно неймовірно. Тривалі дні спостережень за зображеннями Марса зробили свою справу, і майже відчувалося, що стоїш поруч з Curiosity, оглядаючись назад, щоб побачити, наскільки далеко ми просунулися», — розповів керівник стратегічного планування маршруту Curiosity Дейн Шолен.
Раніше ми розповідали цікаві факти про Curiosity.
За матеріалами nasaspaceflight.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine