Художні образи героїв «Дюни» в літературі та кіно

Френк Герберт написав унікальний твір, який випередив свій час і став одним із найвідоміших науково-фантастичних романів XX століття. Автор створив величезний багатовимірний і складний світ, в якому порушуються проблеми політики, релігії, екології, еволюції, історії, економіки, психології з по-справжньому яскравими харизматичними героями. Тож не дивно, що ця книга стала натхненням для багатьох художників зі створення образів із всесвіту Дюни. Пропонуємо подивитися та порівняти ілюстрації до твору, а також простежити, як ці образи були втілені в кінематографі.

Арракіс

Пустельна ключова планета у всесвіті Дюни. Назва походить від арабського слова ar-rāqiṣ — «танцюрист»; інший варіант перекладу — «бродячий верблюд». Третя планета системи Канопуса. Має два супутники — Креллн і Арвон. Арракіс — єдине джерело наркотику спайс (меланж). Знаменитий гігантськими піщаними хробаками, які живуть у пустелі. Мешканці — городяни та фрімени. Вода на Дюні — найвища цінність і коштує навіть дорожче, ніж прянощі у всій галактиці.

Барон Владімір Харконнен

Представник дому Харконненів, правитель планети Гіді Прайм. Огрядний, просто величезний, жахливо жирний чоловік, якого підтримують портативні генератори силового поля на спеціальній портупеї, щоб він міг тримати свою вагу, яка досягла не менше двохсот кілограмів. Чорні поросячі очі, що заплили жиром. Пухкі губи. Рожеві щоки тремтять при ходьбі. Численні підборіддя. Жирні руки й долоні з товстими пальцями, зазвичай прикрашеними перснями. Величезні плечі. Голос — гучний густий бас.

Пол Атрейдес

На думку сина Френка Герберта, дім Атрейдесів списаний з давньогрецького дому Атрей (благородного, але проклятого), всі герої «Дюни» — архетипи, а конкретно Пол — архетип «принца-героя, який одружується з донькою короля».

За книгою Полу 15 років. Це худорлявий юнак, на вигляд молодший. У нього чорне, як вороняче крило, батьківське волосся, тонкий ніс, овальне обличчя та зелені очі, які дісталися йому від діда зі сторони батька.

Герцог Літо Атрейдес

Відомий як Червоний, або Справедливий герцог, а також батько Поля Муад’Діба Атрейдеса. Двадцятий герцог дому Атрейдесів. Правитель планети Каладан, а потім і Арракісу. Постійно перебував у стані війни з бароном Владіміром Харконненом. Визнаний неупередженим і співчутливим правителем. Високий чорнявий чоловік з оливковою шкірою. У нього вузьке обличчя з яструбиним носом і сірими очима. Убитий через зраду особистого лікаря Суккської школи Веллінгтона Юе.

Леді Джессіка

Офіційна бранка герцога Лето Атрейдеса, незаконнонароджена донька барона Харконнена, мати Пола Атрейдеса. Виховувалася з народження Бене Гессеріт. Володіла навичками боротьби, гіпнозу, а також маніпулювання людьми. Була дуже прониклива.

Леді Джессіка — висока рудоволоса жінка з овальним обличчям. Мала зелені очі, маленький, трохи кирпатий ніс і широкий рот. У віці у неї було сиве (покрите сріблом) волосся.

Чані

Чані Кайнз — молода фріменка, кохана, а потім і коханка Пола Атрейдеса. Народилася на Арракисі. Донька планетолога Ллєт-Кайнза і його дружини Фарули. Була бійцем і служила під керівництвом наїба Стілгара. Мати близнюків Ганіми та Лето Атрейдіса II. Вона була дуже худорлявою дівчиною з ельфійською зовнішністю, великими темно-блакитними очима та довгим рудуватим волоссям.

Гай Хелен Мохіам

Преподобна мати ордена «Бене Гессеріт», навчала леді Джессіку. Стара, огрядна жінка з сивим блискучим волоссям, яке могло спадати на обличчя, закриваючи його як капюшон. Через cпайс, який вона вживала, її темні очі мали синій відтінок. У неї були сріблясто-металеві зуби та бліді ясна. Голос — різкий і деренчливий.

Піщаний хробак

Тварина планети Арракіс. Живе у величезних пустелях і піщаних дюнах, які розкинулися по всій поверхні планети. Є важливим у створенні спайса. Виростає до величезних розмірів, іноді понад 400 метрів завдовжки. Живе довго, якщо не загине від власних побратимів. Вода для нього — найсильніша отрута.

Гільд-навігатор

Вище звання у Космічній гільдії. Колись були людьми, на яких вплинули величезною кількістю спайса. Через це вони штучно еволюціонували, мутували та придбали іншу, відмінну від людської, зовнішність. Навігатори можуть успішно обчислювати курс космічних кораблів, які здійснюють міжзоряні перельоти.

Архітектура Дюни