Увечері у п’ятницю 20 травня відбувся успішний старт космічного корабля CST-100 Starliner від компанії Boeing. Запуск Starliner кілька разів відкладався, але тепер космічний корабель відправила на орбіту ракета United Launch Alliance Atlas V з мису Канаверал, розпочавши вирішальну безпілотну місію на МКС під назвою Orbital Flight Test 2 (OFT-2).
Через кілька годин після запуску Starliner дістався Міжнародної космічної станції та, наблизившись на відстань 10 метрів від стикувального вузла, він зупинився для перевірки систем безпосередньо перед самим стикуванням. Після проведення всіх перевірок Starliner успішно зістикувався з МКС у повністю автоматичному режимі 21 травня о 3:29 за київським часом. За процесом можна було спостерігати онлайн.
Це стикування дуже важливе як для Boeing, так і для NASA. Космічне агентство покладає великі надії на Starliner, який доставлятиме астронавтів на орбітальну лабораторію і назад замість «Союзів» та «Прогресів».
«Ми багато чого дізналися про можливості нашого космічного корабля і професіоналізм нашої команди з моменту першого запуску Starliner. Ми продемонстрували, що система, над якою ми так старанно працювали, здатна доставляти астронавтів у космос», — заявив віцепрезидент і керівник програми Boeing Commercial Crew Program Марк Наппі.
Відмова двигунів
Спочатку місія OFT, запущена у грудні 2019 року, закінчилася передчасно після того, як Starliner зіштовхнувся із серією програмних збоїв та нестачі палива, тому застряг на низькій орбіті, яка не могла забезпечити рандеву з МКС. Наступна місія OFT-2 спочатку мала стартувати минулого літа, але передстартова перевірка показала, що 13 з 24 клапанів окислювача в руховій установці Starliner заклинили. Майже вісім місяців пішло на те, щоб виявити причину проблеми та усунути її.
Після успішного старту в OFT-2 на 31 хвилині польоту виявилися проблеми. Один із двигунів Starliner відмовив під час критичного виходу на орбіту, заявили представники NASA та Boeing на пресконференції після запуску. Щоб компенсувати несправність, був задіяний резервний двигун, але він теж вийшов з ладу, пропрацювавши лише 25 секунд. Тоді інженери запустили третій резервний двигун, і лише після цього Starliner зміг вийти на правильну орбіту для зустрічі з МКС.
«Система спроєктована так, щоб допомогти у разі відмови. У Starliner задіяні три блоки по два двигуни. І вони критично спрацювали так, як і передбачалося. Наразі команда працює над з’ясуванням причин аномалії», — сказав Наппі під час пресконференції.
Crew Dragon і Starliner
Після стикування екіпаж отримає 360 кг корисних вантажів разом із манекеном «Розі Рокетир», який оснащений 15 датчиками для вимірювання навантажень. Корабель пробуде на станції 5—10 днів, а потім повернеться на Землю з 270 кг вантажів, у тому числі з компонентами системи регенерації повітря.
У разі успіху місії Starliner астронавтів на МКС доставлятимуть SpaceX Crew Dragon і Boeing, що повністю позбавить NASA необхідності в російських космічних кораблях. Якщо співпраця з «Роскосмосом» продовжиться, космонавтів росіяни доставлятимуть на своєму окремому транспорті.
Нагадаємо, що раніше NASA хотіла замовити у SpaceX три додаткові Crew Dragon.
За матеріалами Spaceflight Now
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine