Другий випробувальний політ корабля Starliner відбудеться не раніше кінця жовтня

Компанія Boeing прийняла рішення зняти космічний корабель CST-100 Starliner з ракети-носія Atlas V і повернути його до збирального цеху у Флориді. Це означає, що навіть у найкращому випадку наступна спроба запустити апарат відбудеться не раніше кінця жовтня поточного року.

Ракета Atlas V із кораблем Starliner на стартовому майданчику. Джерело: Joshua Conti

Нагадаємо, що Starliner мав відправитися до МКС 3 серпня. Однак усього за кілька годин до запуску інженерам Boeing довелося зупинити передстартовий відлік. Пізніше з’ясувалося, що у корабля не відкрилися 13 із 24 клапанів, відповідальних за подачу окисника у двигуни, необхідні для виходу на орбіту й виконання маневрів.

Після того, як проблему не вдалося вирішити на місці, інженерам довелося повернути ракету з кораблем до ангару. Пізніше вони змогли відновити працездатність лише 9 клапанів. Тому компанія прийняла рішення перевезти Starliner до збирального цеху, щоб фахівці змогли ретельніше вивчити проблемні механізми, а також провести загальну перевірку апарата.

      Вивезення корабля CST-100 Starliner на стартовий майданчик. Джерело: ULA

За попередніми даними, все почалося через витік невеликої кількості тетроксиду діазота, що використовується в якості окисника у двигунах Starliner. Саме по собі це не є критичною проблемою. Однак тетроксид діазота прореагував із вологою, що опинилася всередині корабля, й утворив азотну кислоту, яка пошкодила клапани.

За словами представників Boeing, вони поки не знають, як волога потрапила всередину корабля. Під час його першого випробувального польоту в грудні 2019 року клапани спрацювали як належить. Тести, проведені невдовзі після заправки апарата, також не виявили жодних проблем.

В кожному разі, навіть якщо інженерам удасться швидко вирішити проблему, повернення корабля до збирального цеху означає, що його запуск тепер відбудеться не раніше кінця жовтня. Це обумовлено двома основними причинами:

  • Логістикою запланованих на найближчі місяці місій до МКС, через які Starliner залишиться без вільного стикувального порта.
  • Необхідністю підготовки до наміченого на 16 жовтня запуску зонда Lucy. Він повинен відправитися в космос із того ж пускового майданчика, що й Starliner, але при цьому має для NASA вищий приорітет.

За матеріалами: https://spacenews.com/