Starliner готовий до повторного випробування

Фахівці NASA та пускового оператора ULA успішно встановили ракету Atlas V із побудованим компанією Boeing космічним кораблем CST-100 Starliner на стартовий майданчик LC-41. Її пуск відбудеться 20 травня о 01:54 за київським часом.

Основні характеристики Starliner

CST-100 Starliner був розроблений Boeing за контрактом NASA, виданим у межах програми CCP. Її метою є створення приватних пілотованих космічних кораблів, призначених для доставлення астронавтів на МКС. Другий контракт за цією програмою дістався SpaceX, котра побудувала корабель Crew Dragon.

Висота Starliner становить 5,03 м, діаметр — 4,56 м, маса (у заправленому стані) — 13 тонн, обсяг внутрішнього простору — 11 м². Теоретично Starliner здатний перевозити до семи осіб, але в місіях до МКС його екіпаж буде обмежений чотирма астронавтами. Посадка корабля здійснюється на парашутах на сушу. Досить важливою особливістю апарата є те, що його можна використовувати для підйому висоти орбіти МКС. Ця опція може стати в пригоді NASA після відходу росії зі станції.

Технічні проблеми Starliner

Starliner є досить проблемним кораблем. Спочатку швидкість розробки не дуже відставала від швидкості розробки Crew Dragon. Перше безпілотне випробування Starliner відбулося ще у грудні 2019 року. Але через некоректну роботу рушійної установки кораблю не вистачило палива для стикування з МКС, що призвело до зриву випробувальної програми. У результаті компанії Boeing довелося ухвалити рішення здійснити ще один безпілотний запуск. Після численних перенесень його призначили на серпень 2021 року.

Atlas V з кораблем Starliner
Ракета Atlas V з кораблем Starliner на стартовому майданчику. Джерело: Joshua Conti

Проте цього разу корабель навіть не злетів. Під час передстартової перевірки з’ясувалося, що у Starliner не відкриваються клапани, відповідальні за подачу палива в орбітальні двигуни. Це сталося через витік тетроксиду діазоту (використовується як окислювач). Він прореагував з вологою, що потрапила всередину корабля, утворивши азотну кислоту, яка і пошкодила клапани.

Отримані пошкодження виявилися настільки серйозними, що у керівництва Boeing не залишилося іншого рішення, крім повністю замінити службовий модуль корабля. На це пішло багато часу.

Вирішальний політ Starliner

З урахуванням історії описаних вище численних технічних проблем та перенесень, намічене на завтра випробування може відіграти ключову роль у подальшій історії Starliner. Успіх відкриє перед Starliner шлях до першого пілотованого польоту. Невдача порушить закономірне питання про подальші перспективи корабля та його принципову придатність для польотів.

Капсула екіпажу корабля CST-100 Starliner. Джерело: Boeing/John Proferes

Якщо нічого не завадить, після запуску Starliner проведе добу в стані автономного польоту. Потім корабель зістикується з МКС. Він доставить на станцію приблизно 360 кг різних запасів. Замість астронавтів на борту Starliner перебуватиме манекен на ім’я Rosie the Rocketeer, на якому закріплено 15 датчиків. Їхня інформація дозволить оцінити, яких перенавантажень зазнав би екіпаж корабля під час польоту.

Загалом Starliner проведе на орбіті від 5 до 10 днів. Після відстикування від МКС корабель здійснить посадку на полігоні Вайт-Сендс у штаті Нью-Мексико. Разом із манекеном він поверне на Землю близько 250 кг вантажу.

Манекен Rosie the Rocketeer. Джерело: NASA

Пряма трансляція запуску Starliner

Посилання на пряму трансляцію запуску Starliner.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine