NASA замовить у SpaceX три додаткові Crew Dragon

3 грудня NASA оголосила про намір замовити у SpaceX три додаткові пілотовані польоти з використанням корабля Crew Dragon. Це необхідно для того, щоб забезпечити безперервний доступ американських астронавтів до МКС.

Crew Dragon в космосі. Джерело: NASA

Згідно з чинним контрактом, SpaceX має здійснити шість місій з доставлення довгострокових експедицій на МКС. Наразі компанія запустила вже три кораблі. Реалізація останньої, шостої, місії запланована на березень 2023 року.

Проблеми корабля CST-100 Starliner

Необхідність придбання додаткових Crew Dragon викликана низкою проблем навколо створюваного компанією Boeing космічного корабля CST-100 Starliner. Нагадаємо, що його перший безпілотний політ був проведений у грудні 2019 року. Тоді через некоректну роботу рушійної установки кораблю не вистачило палива для стикування з МКС, що призвело до зриву випробувальної програми. В результаті компанії Boeing довелося ухвалити рішення здійснити ще один безпілотний запуск. Після численних перенесень його призначили на серпень 2021 року.

Проте цього разу корабель навіть не злетів. Під час передстартової перевірки з’ясувалося, що у Starliner не відкриваються клапани, відповідальні за подачу палива в орбітальні двигуни. Це сталося через витік тетроксиду діазоту (використовується як окислювач). Він прореагував з вологою, що незрозуміло як опинилася всередині корабля, утворивши азотну кислоту, котра й пошкодила клапани.

Капсули екіпажу корабля CST-100 Starliner. Джерело: Boeing/John Proferes

Інженерам Boeing так і не вдалося відновити нормальну роботу клапанів, що не залишило компанії іншого вибору, як ухвалити рішення повністю замінити службовий модуль Starliner. За останніми даними, нова спроба випробування корабля у кращому разі відбудеться не раніше ніж навесні 2022 року. Через це NASA довелося почати переводити астронавтів із екіпажів Starliner на Crew Dragon.

За матеріалами https://spacenews.com