Бакіболи та вуглецеві нанотрубки можуть утворюватися під час вибуху наднових

Бакіболи та вуглецеві нанотрубки — це молекули, в яких атоми карбону об’єднуються у міцну кристалічну решітку. На думку вчених, вони можуть утворюватися під час вибуху наднових.

Бакіболи у космосі
Бакіболи у космосі. Джерело: NASA

Бакіболи та вуглецеві нанотрубки у космічному просторі

Вчені з Університету Аризони довели, що в космічному просторі можуть бути присутні дуже великі молекули, які складаються з чистого карбону. Вони утворюються внаслідок вибуху наднових. Йдеться про бакіболи та вуглецеві нанотрубки.

Про існування цих двох форм вуглецю люди дізналися кілька десятиліть тому. Обидві вони є модифікацією графену. Бакіболи являють собою сфери, які складаються із 60 — 70 атомів карбону, які об’єднані у решітку. Нанотрубки ж являють собою пласкі листи, скручені у циліндри. На Землі й ті, й інші пропонується використовувати у численних нових технологіях.

Бакібол
Молекула бакібола. Джерело: Вікіпедія

Як утворюються великі вуглецеві молекули у космосі

На думку вчених, нанотрубки та бакіболи у космосі утворюються зовсім не так, як у наших лабораторіях. Міжзоряне середовище поруч із надновими збагачене воднем. У таких умовах будуть утворюватися скоріше вуглеводні, зокрема й ті, що є прекурсорами життя, ніж молекули з чистого карбону.

Проте спектроскопічні дослідження в інфрачервоному спектрі свідчать, що бакіболи у міжзоряному середовищі є. Загадку їхнього утворення допоміг розв’язати кремній. У вигляді пилу він у великій кількості присутній у викидах наднових.

Відповідно до розробленої дослідниками теорії, саме кремній є каталізатором утворення бакіболів. В умовах, коли ударні хвилі та високоенергетичні частинки нагрівають середовище та роблять його щільнішим, атоми вуглецю навколо кремнію починають об’єднуватися із собі подібними, формуючи кристалічну решітку.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine