Створена найдетальніша радіокарта Туманності Андромеди

У межах нового дослідження астрономи створили найдетальнішу радіокарту Туманності Андромеди — найбільшої галактики Місцевої групи, розташованої на відстані 2,5 млн світлових років від Чумацького Шляху. У далекому майбутньому вони зіткнуться, що призведе до утворення єдиної еліптичної зоряної системи.

Радіокарта Туманності Андромеди. Джерело: S. Fatigoni et al. / Astronomy & Astrophysics, 2021

Метою дослідження було вивчення морфології Туманності Андромеди та фізичних процесів, які відбуваються всередині неї (зокрема утворення нових світил). Для цього астрономи скористалися 64-метровим радіотелескопом SRT (Sardinia Radio Telescope). Спостереження велися на частоті 6,4 ГГц. Загалом вони тривали 66 годин.

У результаті вченим удалося скласти найдетальнішу карту галактики в радіодіапазоні. Аналіз зібраних даних дозволив оцінити швидкість зореутворення в її спіральних рукавах, яка становить 0,19 сонячних мас на рік. Крім того, дослідники склали каталог із майже сотні точкових джерел випромінювання. Частина з них розташована в самій Туманності Андромеди (включно з п’ятьма раніше невідомими кандидатами у залишки наднових), інші є фоновими об’єктами.

За матеріалами: https://news.ubc.ca