Астрономи зафіксували найенергетичніше сонячне випромінювання в історії

Астрономи зафіксували гамма-частинки, які надходять від нашого Сонця і мають небачену раніше енергію. Зафіксувати їх допоміг детектор High Altitude Water Cherenkov (HAWC), розташований у мексиканському високогір’ї.

Сонце породило високоенергетичні частинки
Сонце породило високоенергетичні частинки. Джерело: NASA/SDO

Спостереження HAWC

Вчені з понад 30 наукових установ Європи, Азії та Північної Америки нещодавно опублікували результати 6-річного дослідження, яке дозволило виявити найенергетичніші частинки, які коли-небудь долітали від Сонця до Землі.

Для цього вони використали детектор High Altitude Water Cherenkov (HAWC). Він являє собою кілька пасток для високоенергетичних частинок, які розташовуються всередині велетенських баків із водою, що стоять на верхівці гори у Мексиці.

Завдяки своїй конструкції він є одним із небагатьох інструментів, які можуть реєструвати гамма-промені не тільки вночі, а й удень. Звичайно, що самі вони до Землі не долітають, однак породжують інші елементарні частинки, які потрапляють у ємності HAWC та породжують черенковське випромінювання, яке той і реєструє.

Тож не дивно, що саме цей інструмент, спостерігаючи за Сонцем з 2014 по 2021 рік, знайшов його промені, що мають енергію 0,5 до 2,6 ТеВ. І цим він досить сильно здивував вчених, які не очікували такого від нашого світила.

Що породило високоенергетичні частинки?

Енергія частинки тісно пов’язана з її частотою. Саме тому «найяскравішими» насправді є гамма-промені, яких ми не бачимо, але дуже боїмося, бо це та сама страшна радіація. Отримані на HAWC значення не є рекордними для таких частинок, адже один раз нам прилетіло повідомлення від одного з пульсарів, яке мало енергію у 450 ТеВ.

Але від Сонця, яке є найдослідженішою зорею у Всесвіті, ніхто такого не очікував. Вважається, що там просто немає процесів, які можуть настільки прискорювати частинки. Хоча нещодавні дослідження магнітних полів, які на нашому світилі перебувають у цілковитому хаосі, показали, що вони все ж здатні на це.

Проте в авторів нинішнього дослідження є й інше припущення щодо походження частинок. На їхню думку, першопричиною їх могли стати ще більш високоенергетичні промені звідкись із космосу, можливо, з якогось пульсара. Вони потрапили в атмосферу Сонця, врізалися в атоми, котрі її складають, і спричинили появу нових частинок, які й полетіли у бік Землі.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа